Aranżacja szkła dekoracyjnego w kuchni – najciekawsze pomysły

Szkło dekoracyjne to materiał idealny do modnej kuchni lub jadalni. Stwarza wiele możliwości aranżacyjnych i podkreśla nowoczesny charakter wnętrz, a jednocześnie jest niezwykle funkcjonalne.

 

Ozdobne szkło nadaje się zarówno do pokrycia dużych powierzchni, jak i fragmentów ścian. Może być także wykorzystane jako ścianka działowa lub blat. Podpowiadamy, na jakie rozwiązania szczególnie warto zwrócić uwagę, urządzając nowoczesną kuchnię.

Panele szklane nad kuchennym blatem

Ciekawa aranżacja szkła dekoracyjnego w kuchni może bazować między innymi na wykorzystaniu specjalnych paneli do pokrycia ścian lub ich fragmentów. Coraz częściej spotykanym rozwiązaniem jest mocowanie laminowanego szkła nad blatem. Między taflami umieszcza się zwykle grafikę nawiązującą tematycznie do specyfiki pomieszczenia – często są to na przykład owoce lub ziarna kawy. Dla uzyskania bardziej subtelnego efektu można zdecydować się na szkło dekoracyjne z subtelnym deseniem bądź taflę barwioną na wybrany kolor. Szkło sprawdza się także w formie okładziny mocowanej na ścianie w innej części kuchni. Może sięgać od podłogi do sufitu, tworząc elegancką gładką powierzchnię. Pasuje zarówno do błyszczących, jak i matowych frontów szafek, do drewna i tworzyw sztucznych – możliwości aranżacyjne są praktycznie nieograniczone.

Ścianka działowa ze szkła

Dekoracyjne szkło sprawdzi się również w roli ścianki działowej w pokojach z aneksem kuchennym. Jeśli część przeznaczona do gotowania znajduje się blisko strefy do wypoczynku, warto je od siebie oddzielić – głównie ze względu na zapachy wydobywające się z garnków i patelni. Koniecznie trzeba także zadbać o dobrą wentylację. Szklana ścianka pokryta dekoracyjnym motywem będzie dodatkową ozdobą pokoju – wielkim obrazem zwracającym uwagę gości. Co więcej, pomoże częściowo ukryć kuchenny bałagan przed wzrokiem gości. Ciekawym rozwiązaniem jest montaż szklanej tafli na niskim murku, a także wzbogacenie jej czarnymi szprosami – uzyskuje się w ten sposób efekt stylowego okna, które oddziela aneks od reszty pokoju. Takie szkło tylko w niewielkim stopniu ogranicza promienie słoneczne wpadające do kuchni, co jest wielką zaletą tego rozwiązania.

Stół do kuchni ze szkła dekoracyjnego

Nic nie stoi na przeszkodzie, by z dekoracyjnego szkła stworzyć blat stołu do kuchni lub jadalni. Może to być półprzezroczysta tafla ozdobiona imitacją siatki pęknięć lub innym drobnym deseniem. Można także wykorzystać grafikę przedstawiającą powierzchnię kamienia, betonu czy marmuru i zalaminować ją między dwiema taflami. Blat ze szkła barwionego to dobry sposób na wprowadzenie odrobiny koloru do wnętrza. Może on powtarzać grafikę wykorzystaną nad kuchennym blatem lub subtelnie do niej nawiązywać. Stół ze szkła dekoracyjnego może być prostokątny bądź okrągły, zależnie od indywidualnych preferencji. Zawsze należy jednak myśleć o bezpieczeństwie i wybierać szkło hartowane oraz stabilną podstawę, na której będzie zamocowany blat.