Biznes z budżetem państwa

Każda firma, niezależnie od stażu na rynku, poszukuje stałych źródeł dochodu. To oczywiste i zrozumiałe, ponieważ przedsiębiorca dąży do uzyskania stabilizacji finansowej i przewidywalności swoich działań. Zaplecze finansowe pozwala na inwestycje czy rozwój.

Czy warto poszukiwać partnerów biznesowych wśród jednostek państwowych?

Na pewno tak. Każdy podmiot publiczny, który zamawia konkretny towar czy usługę, jest zobowiązany za nią zapłacić. Oczywiście jeśli współpraca przebiegła bez zakłóceń, a towar czy usługa zostały zrealizowane bez uwag. Współpraca ta daje firmom pewność, że otrzymają umówione wynagrodzenie. Nie ma obaw, że nasz klient jest niewypłacalny czy też ma przejściowe kłopoty i nie może uregulować należności.

Jak pozyskiwać partnerów publicznych?

Każda jednostka sektora finansów publicznych jest zobowiązana do stosowania przepisów ustawy prawo zamówień publicznych. Oznacza to konieczność nabywania towarów lub usług powyżej określonej wartości, na zasadach publicznych przetargów. Jest to droga dla każdego przedsiębiorcy do pozyskania zamówień, jeśli tylko na bieżąco będzie przeglądał ogłoszenia. Chcąc realizować mniejsze dostawy niż te przetargowe, warto przygotować profesjonalną ofertę i skierować do różnych instytucji, które mogą być nią zainteresowane. Kierowanie ofert do potencjalnego klienta jest o tyle ważne, że w przypadku małego zakresu zamówienia, niejednokrotnie jednostki budżetowe organizują zapytania. Może się okazać, że i my znajdziemy się na liście dystrybucyjnej zapytania ofertowego, które urząd będzie prowadził na potrzeby konkretnego zamówienia.

Przede wszystkim współpraca

Można zadać sobie pytanie: współpraca z państwowymi podmiotami – dobry pomysł na biznes? Tak, ale na pewno nie może być to cel sam w sobie. Przetargi bywają kapryśne, nigdy nie wiemy czy uda nam się wygrać, poza tym nie są regularne. Trzeba podzielić aktywność biznesową, współpracując z podmiotami państwowymi i prywatnymi. Daje to gwarancję ciągłości i bezpieczeństwa. Opieranie np. usług sprzątania jedynie na przetargach, a zaniedbanie prywatnego sektora, może spowodować że w jednym roku wygramy kilka postępowań, co da spore dochody, a w kolejnym nie wygramy żadnego. Nie mając alternatywy w postaci klientów prywatnych, możemy szybko doprowadzić do zamknięcia działalności.

Jak PiS przygotowuje się do wyborów samorządowych?