Na czym polega zasada 3R?

Politycy mówią o smogu nad wszystkimi większymi miastami w Polsce, ekologowie postulują o większą dbałość o środowisko, Unia Europejska nakłada kolejne restrykcje i ustawy, a naukowcy ostrzegają przed globalnym ociepleniem. Tak wygląda obecny świat pod względem ekologicznym. Tymczasem my chcemy po prostu oddychać czystym powietrzem, czuć się świeżo i ufać, że otaczające nas powietrze jest pozbawione trucizn i toksyn. Jak zatem możemy pomóc w ochronie środowiska? Co zwykły człowiek może zrobić, by pomóc matce naturze? Wystarczy stosować zasadę 3R.

 

Na czym polega zasada 3R?

 

Po Polsku należałoby właściwie powiedzieć zasada 3U. Jej rozwinięcie to: unikaj kupowania zbędnych rzeczy, użyj powtórnie oraz utylizuj (ang. Reduce, Reuse, Recycle).

 

Pierwszy czasownik opisuje kwestię kupowania nadmiernej ilości produktów. Artykuły dostępne w supermarketach i innych sklepach są pakowane w plastikowe opakowania szkodliwe dla środowiska. Rozsądne zakupy pozwolą zmniejszyć ilość odpadów po produktach, a także zmniejszą ilość wyrzucanego jedzenia, więc poruszana jest tutaj również kwestia ekonomiczna. Należy ponadto wybierać z rozwagą i nie kupować artykułów wielokrotnie opakowanych. Na zakupy natomiast należy zawsze zabierać ze sobą torby i reklamówki wielokrotnego użytku, tak aby nie wykorzystywać nadmiernej ilości plastikowych torebek.

 

Druga część – użyj ponownie – ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa, że produkty, które często wydają się jednokrotnego użytku, mogą być użyte więcej razy. Wystarczy tylko odrobina chęci i pomyślunku. Może również trochę wyobraźni? Pomoże to ograniczyć ilość odpadów i śmieci oraz zmniejszy ich akumulację na wysypiskach.

 

Ostatnia część – utylizuj – mówi o tym, aby odpowiednio postępować ze śmieciami i odpadami. Wyrzucenie ich w lesie lub na polu z pewnością nie jest dobrym pomysłem! Wystarczy odrobina wysiłku, by segregować śmieci w domu, a w galeriach handlowych lub w mieście wyrzucać je do odpowiednich pojemników. Zużyte baterie można utylizować w niektórych sklepach z elektroniką, a przeterminowane leki oddawać do specjalnych pojemników w aptekach. Co jakiś czas w miastach i szkołach prowadzone są również zbiórki sprzętu RTV i AGD.

 

Zobacz jak wprowadzić ekologiczne rozwiązania do swojej firmy – preser.pl/all/biznes/jak-wprowadzic-ekologiczne-rozwiazania-w-firmie/