Po co nam prawnik w firmie?

Kiedy prowadzimy działalność, musimy zadbać o rzetelne prowadzenie swojej firmy.

Chodzi tu między innymi o bezpieczeństwo klienta i nasze. W zależności od rodzaju prowadzenia działalności, musimy mieć dopilnowanych szereg różnych rzeczy pod kątem prawnym, aby nasze działania nie były szkodliwe i dawały gwarancję bezpieczeństwa nam i klientowi. W ten sposób nasza firma staje się wiarygodna. Nie zawsze natomiast mamy tak dużą wiedzę, aby wszystko dopracować tak by działało zgodnie z zasadami prawa. Mówimy między innymi o prawach konsumenta. W każdej firmie potrzebna jest osoba, która zadba o to wszystko i dopilnuje aby nasze działania nie przekraczały zasad prawnych. Taką funkcję zazwyczaj pełni prawnik, który jest przeszkolony w tym zakresie i będzie nas informował o tym do jakich działań możemy się posunąć, a czego nam nie wolno robić. Nie zawsze natomiast jest tak jak powinno być, zdarzają się też nadużycia ze strony firm (sklepów internetowych, osób świadczących różnego rodzaju usługi), ale i również ze strony konsumentów.

W rozstrzygnięciu takiego sporu między klientem a powiedzmy sprzedawcą potrzebna jest pewna wiedza.

Jak wiadomo, któraś z tych osób musi być ofiarą, a nie zawsze jest to takie oczywiste. Wszystko też zależy od okoliczności i rodzaju usług, natomiast bywa, że sprawy tego typu kończą się w sądach. Firma, która jest przekona o swojej niewinności, zawsze powinna mieć obrońcę aby na rozprawie sądowej mógł w konstruktywny sposób wyjaśnić przebieg sytuacji i działania przedstawiciela. Druga osoba uważająca się za ofiarę również będzie bronić swoich racji i też może korzystać z obrony wynajętego prawnika.

Drugim przykładem przykładem wyjaśniającym konieczność korzystania z pomocy prawnej jest, pomoc w doradztwie i rozeznaniu.

Nie raz jako osoby decyzyjne w firmie musimy podejmować działania powodujące zyski dla naszej małej działalności czy też większej spółki. Musimy być też pewni, że te działania są bezpieczne, czy nie narażają nas na straty, bądź czy są zgodne z prawem. Załóżmy, że sprawa dotyczy jakiejś umowy między partnerami biznesowymi czy dużym kontraktem, gdzie w grę wchodzą większe pieniądze, czas jak i wysiłek. Przed podpisaniem takiego zobowiązania musimy być pewni swojej decyzji, w tej sytuacji dobrze jest zwrócić się do prawnika, który dokładnie przeanalizuje daną umowę i będzie wstanie wskazać nam ryzyko, przedstawić pozytywy z niej wynikającej jak i może wyrazić również swoje zdanie na temat podjęcia się danego zobowiązania.