Wybierz sprawdzony pomysł na biznes

Prowadzenie działalności gospodarczej może być czymś nie do przeskoczenia dla pewnych z nas. Natomiast nie powinniśmy tak do tego podchodzić. Tak naprawdę nie ma dla nas rzeczy niemożliwych. Natomiast należy dokładnie ocenić, która forma działalności jest w stanie przynieść nam największe korzyści finansowe.

Działalność jednoosobowa

Pierwsza z nich polega na złożeniu działalności jednoosobowej. Wtedy jesteśmy zobowiązani do opłacenia podatku dochodowego, na przykład w wysokości 18% bądź 32%, w zależności od naszych dochodów. Do kosztów firmowych zaliczyć możemy jeszcze składki ZUS, które opłacamy każdego miesiąca. Początkowi przedsiębiorcy w tym kierunku mogą skorzystać z niższego ZUS-u, aby realizować swój pomysł na biznes. To dla nich wspaniałe rozwiązanie, ponieważ w okresie 2 lat mogą skupić się na rozwoju działalności, aby później bez problemu poradzić sobie z większym Zus-em.

Może spółka

Innym rozwiązaniem okazuje się założenie spółki, na przykład z ograniczoną odpowiedzialnością. Jeśli będą pojawiać się w niej 2 wspólnicy, to już nie musimy liczyć się ze składami do Zus-u. Zyskujemy więc każdego miesiąca kilkaset złotych. Jedyne koszty, które musimy w tym kierunku uwzględnić dotyczą podatku dochodowego. Jest możliwość obejścia płacenia podwójnego podatku dochodowego. Wystarczy tylko zadbać o dostosowanie się do aktualnych przepisów. Oczywiście są też pewne utrudnienia, na przykład związane z prowadzeniem pełnej księgowości. Natomiast są tutaj specjalne firmy i organizacje, które nas w tym wyręczają.

Trudny wybór

Zanim zdecydujemy się na jednoosobową działalność gospodarczą czy spółkę z o. o. to powinniśmy dokładnie przemyśleć, które rozwiązanie pozwoli nam zabezpieczyć nasz biznes. Nie uwzględniamy tylko kosztów, ale również nasza forma działalności zostanie odebrana przez klientów. Przecież czasami mogliby spojrzeć pozytywnie na naszą działalność gospodarczą, a innym razem na spółkę. Dobrze jest więc uwzględnić, z kim tutaj będziemy szczególnie współpracować.