ZM Łucznik, czyli firma z historią

ZM Łucznik istniała długo, dopiero w 2000 roku ogłoszono upadłość tej fabryki. Połączono dwie firmy i stworzono fabrykę broni, jednak pamięć o ZM Łucznik trwa nadal. Firmę założono w 1927 roku, aby produkowała broń. Pierwszym produktem tej firmy był karabinek z 98 roku. Produkcja odbywała się we współpracy z Państwową Fabryką Karabinów w Warszawie, która przekazywała iglice, obsady, trzony oraz podstawy pistoletów. W 1930 roku FB Łucznik zaczęła produkować kbk wz. 29 oraz kbks wz. 29. W połowie lat 30. XX wieku zreorganizowano FB Radom. Zainwestowano w nią duże fundusze i firma zaczęła produkować tysiące karabinków, karabinów oraz pistoletów marki Vis. Po wrześniu 1939 roku firma produkowała w ramach austriackiej spółki Steyr. Załoga firmy angażowała się w działania Związku Walki Zbrojnej i prowadziła działalność konspiracyjną w zakładzie.

 

Zakłady broni w Polsce po 1945 roku

 

Po 1945 roku władze PRL odbudowały Fabrykę Broni w Radomiu. Nadano tej firmie nazwę Zakłady Metalowe im. gen. Waltera. Stała się ona znana, produkowała ten sam asortyment, co przed wojną, czyli broń, jednak nieco innego typu. Były to pistolety TT, pistolety maszynowe PPS, a także maszyny do szycia Łucznik i SInger oraz maszyny do pisania. Później wytwarzała także rowery marki Łucznik. W latach 80. wprowadzono nowe rodzaje broni do produkcji. W 1990 roku zakłady zmieniły nazwę na Zakłady Mechaniczne Łucznik. W tym czasie miały mniej zamówień i stanęły na skraju bankructwa. W drugiej połowie lat 90. otrzymały więcej zamówień i sytuacja finansowa firmy poprawiła się. W 2000 roku ZM Łucznik ogłosiły upadłość. Miały ogromne zadłużenie przekraczające 160 mln złotych. Przedsiębiorstwo jednak odrodziło się pod nową marką i odnotowuje zyski. Produkuje nadal broń, sprzedaje produkty w Polsce oraz na świecie.

 

Podsumowując, dawne ZM Łucznik trwają, chociaż w innej formie i pod inną nazwą. Ich przyszłość rysuje się całkiem dobrze, notują zyski i zdobywają nowe rynki zbytu poza Polską, Dzięki temu coraz lepiej działają i funkcjonują, nie zwalniają pracowników, lecz zatrudniają nowe osoby. Jakość działania firmy jest dobra. Przedsiębiorstwo jest sprawnie zarządzane.  

Zobacz podobny post na naszym blogu.