Chcesz zmniejszyć opłaty za energię? Zobacz jak to zrobić!

W każdej firmie, szczególnie tej o charakterze produkcyjnym zużycie energii jest bardzo wysokie. A wysokie zużycie energii jest równoznaczne z ponoszeniem dużych kosztów finansowych przez właściciela. Dlatego warto sprawdzić jak ograniczyć zużycie energii i zredukować wydatki!

Propozycje, które warto przeanalizować:

  1. Najprostszą, ale jeszcze nie we wszystkich firmach praktykowaną metodą, jest po prostu zmiana oświetlenia. Tradycyjne żarówki należy zastąpić energooszczędnymi świetlówkami lub oświetleniem LED.
  2. Wymagaj od swoich pracowników wyłączania urządzeń biurowych oraz innego sprzętu. Pozostawione w stanie czuwania komputery czy drukarki na całą noc niepotrzebne zżerają prąd. Być może na początku będzie to uciążliwa praktyka, ale na pewno w przyszłości przyniesie wymierne korzyści.
  3. Zadbaj o czystość okien – wystarczy je systematycznie przecierać, aby w pełni wykorzystywać wpadające światło naturalne.
  4. Przeprowadź audyty energetyczne i zdobądź świadectwa energetyczne – coraz częściej firmy decydują się na sprawdzenie swoich nieruchomości pod względem zużycia energii. Audyty energetyczne pomagają określić zakres i parametry techniczne oraz ekonomiczne prac termomodernizacyjnych. Zostanie wskazane w nich optymalne rozwiązanie z punktu widzenia kosztów realizacji oraz oszczędności energii. Osoby, które zdecydują się na przeprowadzenie audytów w swoich nieruchomościach otrzymają świadectwa energetyczne, które zawierają informacje właśnie na temat stanu obiektu.
  5. Zmień dostawcę prądu – sprawdź rynek energetyczny, znajdź innego dostawcę i spróbuj wynegocjować lepsze warunki współpracy. Pamiętaj, że jako firma jesteś dla niego bardzo atrakcyjnym klientem.
  6. Przeanalizuj rachunki za prąd – jeśli zużycie prądu w Twojej firmie przez większą lub znaczną część roku jest większe od wartości zapotrzebowania zadeklarowanej w umowie musisz zapłacić rachunek za energię powiększony o dodatkową opłatę w wysokości aż 10-krotnej stałej opłaty dystrybucyjnej za każdy 1 kW przekroczonej mocy. Rozwiązaniem jest zwiększenie limitu prądu, dzięki czemu ominiesz płacenia kar.