Czy HTML5 to rewolucja?

Technologie internetowe cały czas ewoluują. Systematycznie powstają nowe wersje i nowe rozwiązania, które sprawiają, że internet jeszcze lepiej odpowiada na nasze potrzeby. Świetnym przykładem jest język programowania HTML5 traktowany jako nowy standard tworzenia stron www.

Możliwości nowego standardu programowania

Podstawową cechą wyróżniającą ten standard jest kompatybilność wsteczna. To jeden z powodów, który zdecydował o fiasku konkurencyjnego do HTML5 języka, czyli XHTML 2. Poza tym powstało kilka nowych tagów i znaczników semantycznych oraz wprowadzono nowe atrybuty elementów formularzy, interfejsy programowania aplikacji.

Język HTML5 wpisuje się w najnowsze trendy internetowe: rosnąca funkcjonalność przeglądarek (nowe, coraz bardziej wymyślne dodatki i aplikacje zwiększające komfort odbioru treści), interaktywność i multimedialność – napędzane przez rosnącą popularność portali społecznościowych i upowszechnianie się sieci. Dzięki nowemu standardowi twórcy witryn mogą łatwiej osadzać na swoich stronach elementy dynamiczne i multimedia.

To bardzo ważne, gdyż konsumpcja tych treści rośnie. Dzieje się tak ze względu na coraz większą przepustowość sieci oraz coraz bardziej zaawansowane technologicznie urządzenia mobilne. Należy bowiem wiedzieć, że coraz więcej filmów i transmisji na żywo oglądanych jest na smartfonach i tabletach.

HTML5 stwarza przed programistami szerokie możliwości. Dzięki nim będą oni mogli spełnić rosnące oczekiwania reklamodawców i użytkowników. Tworzone przez nich strony www będą jeszcze lepiej przystosowane do aktualnych trendów w konsumpcji mediów cyfrowych.

Da się na tym zaoszczędzić?

Kolejną zaletą programowania na bazie HTML5 jest oszczędność kosztów. Nowa struktura języka sprawia, że strony stworzone w tym standardzie będą poprawnie wyświetlane przez wszystkie liczące się przeglądarki. Firma planująca powierzyć agencji interaktywnej stworzenie serwisu nie musi więc wybierać, na jakiej przeglądarce ma się skupić. To przynosi nie tylko oszczędność pieniędzy, ale też czasu.

Z drugiej strony błędny kod sprawi, że witryna nie będzie wyświetlać się poprawnie w żadnym programie. Będzie to jednak stanowić dla deweloperów sygnał, że coś jest nie tak. Można więc stwierdzić, że HTML5 to rewolucja w dziedzinie programowania stron www.