Gdzie jest burza?

Współczesna technologia pozwala nam na siedzenie pogody w czasie rzeczywistym lub prawie rzeczywistych. Przydaje się to również, kiedy na przykład jedziemy w plener, pracujemy na działce lub wybieramy się w dalszą podróż i chcemy uniknąć kłopotów związanych z groźnymi i silnymi wyładowaniami pogodowymi…

 

Jak śledzić burze?

W internecie dostępnych jest również mnóstwo stron pokazujących dane pogodowe różnego typu w czasie rzeczywistym lub z niewielkim opóźnieniem aktualizacji danych. Pierwszą z takich strona, jaką chcielibyśmy nadmienić, jest blids.de. Na tej stronie, choć jest ona wyłącznie w języku niemieckim, można śledzić wyładowania atmosferyczne, po których łatwo jest zorientować się, w którym kierunku przemieszcza się dana burza. Strona aktualizuje się co 15 minut, a najświeższe wyładowania mają kolor czerwony. Można to sprawdzić na jasnej i czytelnej legendzie.

 

Jak śledzić opady?

Radar-opadow.pl to strona, na której można niemalże w czasie rzeczywistym śledzić powstawanie opadów atmosferycznych. Strona korzysta z radarów i satelitów dopplerowskich, na których widać wodę w atmosferze, czyli zwyczajnie deszcz. Można na tej stronie sprawdzić historię, która stworzy płynną animacje przemieszczania się opadów. Pozwoli nam to na uniknięcie deszczu i zamknięcia. Jest to też ciekawostka dla fanów meteorologii i dobre rozwiązanie dla młodzieży przygotowującej prezentacje szkolne np. na geografię.

 

Pozostałe strony

Www.Lightningmaps.Org to strona, która w czasie rzeczywistym pokazuje nam nie tylko opady, ale też wyładowania atmosferyczne. Korzysta ona z technologii satelitarnej i w łatwy sposób zaznacza pioruny, które pojawiają się w naszej okolicy. Dzięki niej, nie trzeba posiłkować się mitami związanymi z liczeniem sekund dzielących błysk od gromu!

 

Antistorm.Eu to kolejna strona pokazująca w czasie rzeczywistym stan pogody. Tym razem mamy do czynienia z zachmurzeniem w interesującym nas w regionie. Dzięki tej stronie możemy śledzić pogodę i zdecydować, czy na przykład pójść nad wodę poopalać się, czy wybrać się raczej na spacer lub do kawiarni ze względu na brak słońca. Życzymy dobrej zabawy!