Gdzie sprawdzić wyniki matur?

Matury powoli dobiegają końca. Rozpoczęta przez maturzystów 4 maja seria egzaminów zakładała trzy obowiązkowe egzaminy na poziomie podstawowym, dwa egzaminy ustne z języka polskiego i języka obcego nowożytnego oraz minimum jeden egzamin na poziomie rozszerzonym. O ile wyniki egzaminu ustnego uczeń poznaje zaraz po jego zakończeniu, jeszcze tego samego dnia, o tyle na oficjalne wyniki egzaminów pisemnych trzeba jeszcze poczekać.

 

Jak maturę oceniają sami uczniowie?

 

,,W tym roku rozszerzenia były bardzo trudne” – taką opinie podziela większość uczniów. Tego samego zdania są zarówno ci zdający rozszerzenie z przedmiotów ścisłych, jak i z przedmiotów humanistycznych. Centralna Komisja Egzaminacyjna nie oszczędziła nawet angielskiego, który zazwyczaj uczniowie oceniali jako dosyć łatwy. Tegoroczni maturzyści zastanawiają się, jak to wpłynie na ich możliwość dostania się na wymarzone studia – czy progi punktowe zostaną obniżone, czy może będą musieli poprawiać maturę w przyszłym roku.

 

Gdzie na ten moment można sprawdzić wyniki matury?

 

Wiele gazet i stron internetowych oferuje wykonane arkusze maturalne jako podstawę do sprawdzenia własnych odpowiedzi. Należy jednak pamiętać, że arkusze te są wykonywane przez profesjonalistów danej gazety, czy danego portalu, a więc nie są to ostatecznie potwierdzone przez CKE odpowiedzi. Często rozwiązania w arkuszach różnią się w zależności od strony, na której sprawdzamy. Można się tym sugerować, jednak jeśli do upragnionego wyniku wciąż jeszcze brakuje kilku punktów – nie ma powodów do rozpaczy! Możliwe, że oficjalne wyniki będą trochę bardziej przychylne.

 

Gdzie i kiedy szukać oficjalnych wyników?

 

Niestety, na odpowiedzi trzeba poczekać aż do 3 lipca. Właśnie wtedy zostaną one opublikowane na stronie Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Każdy uczeń powinien otrzymać od szkoły login i hasło, z którym może się zalogować i poznać wyniki swojej matury. Tego samego dnia wyniki egzaminów zostaną dostarczone do szkół i uczeń będzie mógł je odebrać osobiście. Następnie nie pozostaje nic innego, jak cieszyć się ze zdanego egzaminu dojrzałości, dostarczyć dokumenty na uczelnię i udać się na wymarzone studia – czego wszystkim maturzystom serdecznie życzymy!