Ignacy Jan Paderewski – krótka biografia

Ignacy Jan Paderewski to światowej sławy polski pianista, działacz polityczny, premier polski oraz kompozytor. Największą popularność w dziedzinie muzyki zyskał w Stanach Zjednoczonych, gdzie został okrzyknięty geniuszem. Aktywnie działał na rzecz odbudowy Rzeczypospolitej.

 

Paderewski muzyk

 

Ignacy Jan Paderewski urodził się 6 listopada 1860 roku na Podolu. Od 1872 do 1878 kształcił się w Instytucie Muzycznym w Warszawie. Podjął pracę jako nauczyciel gry na fortepianie, zarabiał na życie również komponując. Rozpoczął podróże po Europie, najpierw pojechał do Berlina gdzie kontynuował naukę, następnie udał się do Paryża. Świat usłyszał o Ignacym Paderewskim w 1888 roku, po serii koncertów jakie zagrał w stolicy Francji. Od tego momentu jego kariera zaczęła rozwijać się w zawrotnym tempie, koncertował w Stanach Zjednoczonych, Ameryce Południowej, Afryce, Australii i niemal wszystkich krajach Europejskich. Jan Ignacy Paderewski został okrzyknięty najwybitniejszym pianista swoich czasów. Natomiast skomponowana przez niego w 1899 roku opera Manru jest jedyną operą stworzona przez polskiego artystę, którą w swoim repertuarze posiada Metropolitan Opera.

 

Paderewski polityk

 

Po wybuchu I wojny światowej Paderewski rozpoczął szeroko zakrojona działalność na rzecz państwa. Wspólnie z Henrykiem Sienkiewiczem powołał w Londynie Polski Komitet Ratunkowy oraz w 1915 roku szwajcarski Szwajcarski Komitet Generalny Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce. W 1917 roku aktywnie uczestniczył w działaniach Komitetu Narodowego Polskiego, często wygłaszał również patriotyczne przemówienia „ku pokrzepieniu serc”. Piastował stanowisko delegata w rządzenie USA oraz pełnomocnika Polski podczas pokojowej konferencji w Paryżu. Jan Ignacy Paderewski utworzył rząd w wolnej Rzeczypospolitej, w którym najpierw piastował urząd ministra spraw zagranicznych, a następnie premiera.

Po wybuchu II wojny światowej wyjechał do USA, skąd nieprzerwanie organizował pomoc dla Polski. 29 czerwca 1941 zmarł na zapalenie płuc. Paderewskiego pochowano na cmentarzu wojskowym w Waszyngtonie, jednak wolą artysty było spocząć w Warszawie. Od 1992 roku urna z prochami artysty znajduje się w archikatedrze św. Jana Chrzciciela.

 

Ignacy Jan Paderewski a Łazienki Królewskie

 

Pamiątki w Łazienkach Królewskich znajdujące się w Wielkiej Oficynie (Podchorążówce) to zbiór przedmiotów związanych z życiem i twórczością Paderewskiego. Znajdują się tam m. in. nigdzie nie publikowane zdjęcia, nagrody za dokonania artystyczne, programy koncertów oraz niektóre przedmioty codziennego użytku, a także obrazy z kolekcji wielkiego pianisty i kompozytora. Obok Podchorążówki znajduje się wykonana z brązu przez Alfonsa karnego głowa Paderewskiego.

 

Ponadto w Łazienkach organizowane są liczne wydarzenia kulturalne związane z sylwetką Jana Ignacego Paderewskiego, np. wystawy okolicznościowe i koncerty.