Czy trzeba być prawnikiem, aby dobrze skonstruować umowę

   Każdy z nas niejednokrotnie znalazł się w sytuacji w której był zmuszony skonstruować, bądź sprawdzić przygotowaną wcześniej umowę. Jeśli nie jest to dla nas codzienna sytuacja ale  potrzebujemy dostarczyć tradycyjną umowę, na przykład kupna-sprzedaży samochodu nie jest to duży problem, gdyż możemy znaleźć w sieci masę gotowych wzorców.

UMOWA SPERSONALIZOWANA

Co jeśli sprawa nie jest już taka prosta i potrzebujemy przygotować bardziej skomplikowany kontrakt. Nie każda umowa może się opierać na gotowym wzorcu,  jest ich cała masa i dziś możemy nie zdawać sobie sprawy co będzie potrzebne nam jutro a tym bardziej skąd mamy posiadać doświadczenie w konstruowaniu tego typu dokumentów. Czy to umowa o zatrudnienie z dokładnie sprecyzowanymi warunkami, czy to dokument potwierdzający zobowiązanie finansowe, ważne aby była napisana czytelnie, dokładnie a co najważniejsze zgodnie z zasadami prawa.

CZY MOŻEMY SAMI SKONSTRUOWAĆ DOKUMENT

Jak najbardziej tak. Nie musimy posiadać specjalnych uprawnień aby przygotować umowę. Ważne jest jednak aby dokument zawierał wszystkie potrzebne informacje, poprawne nazewnictwo, wszystkie niezbędne załączniki oraz postanowienia końcowe. Tworząc taki dokument powinniśmy zwrócić również uwagę na zwięzłość tekstu, umowa powinna zawierać wszystkie niezbędne informacje bez niepotrzebnego rozpisywania się, ale też  nie powinna być specjalnie krótka. Ważne jest by tworząc taki dokument zachować umiar. Dobra umowa powinna zostać napisana precyzyjnym językiem i zawierać odpowiednią do danego typu umów terminologię oraz bez wątpienia musi zostać napisana z zachowaniem zasad ortografii i interpunkcji.

POMOC SPECJALISTY

Jeśli pomimo wszystko umowa którą musimy przygotować jest zbyt skomplikowana  bądź obejmuje tematykę specjalistyczną na której temat nasza wiedza jest znacznie okrojona i nie czujemy się na siłach, powinniśmy skorzystać z pomocy specjalisty. Na rynku dostępnych jest masa fachowców oferujących napisanie umów za drobną gratyfikacje finansową. Warto jest sprawdzić kompetencje wykonawcy naszego dokumentu. Kancelarie adwokackie i radcowskie oferują szereg usług związanych z tworzeniem umów a ich koszt uzależniony jest od stopnia zawiłości i wagi dokumentu. Proste umowy kupna sprzedaży to koszt kilkudziesięciu złotych natomiast skomplikowane umowy przy tworzeniu spółek mogą sięgnąć nawet kilku tysięcy złotych.

Niezależnie od tego czy sami sporządziliśmy umowę czy dokument przygotował  na nasze zlecenie specjalista każdorazowo przed podpisaniem powinniśmy ją dokładnie przeczytać.