Kurs złotówki- co ma na niego wpływ?

Tematyka walutowa jest bardzo złożona, przez co większość ludzi stara się w ogóle nią nie zajmować. Oczywiście, na podstawie medialnych informacji można wywnioskować podstawowe mechanizmy, jednak generalnie nie jesteśmy pewni jak działają waluty. Kurs złotówki jest zazwyczaj czarną magią i tylko podświadomie możemy przeczuwać, że dane wydarzenia na świecie mogą mieć takie a nie inne konsekwencje. Tak czy inaczej, dobrze jest mieć świadomość, że kurs walut ma wiele oblicz. To jak kształtują się ceny nie zależy tylko od państwa, od tego jaką politykę pieniężną prowadzi, ale także od wielu, pozornie nie związanych z pieniędzmi czynników.

 

Czynnik państwowy

 

Oczywiście na kurs złotówki i innych walut ma wpływ działanie państwa. Państwo wpływa w znaczny sposób na podaż pieniądza- to ono go przecież produkuje. Na podstawie jego działań na rynku może znaleźć się większa lub mniejsza ilość pieniędzy. Im więcej pieniędzy na rynku, też większe będą ceny poszczególnych towarów. Pieniędzy nie trzeba jednak tworzyć by wpływać na kurs danej waluty. Można pośrednio robić to dzięki regulowaniu stóp procentowych. Warto więc przyglądać się poszczególnym działaniom państwa w kwestiach pieniężnych.

 

Inwestorzy kluczem do sukcesu

 

Jeżeli chodzi o czynniki niezależne od polityki finansowej, można tutaj mówić o bardzo różnych kategoriach zdarzeń. Przede wszystkim trzeba tutaj wspomnieć o inwestorach zagranicznych. Przed jakimikolwiek działaniami na rynku zagranicznym, muszą oni oceniać ryzyko z tym związane. Nic więc dziwnego, że jeżeli słyszą niepokojące znaki dochodzące z danego regionu, mogą przestać być chętni na inwestycję w danym regionie. To oczywiście wpływa na kurs waluty. Czynnikami odstraszającymi mogą być decyzje polityczne, ale i nie tylko. Mogą to być nastroje społeczne bądź też katastrofy naturalne. Innymi słowy- im lepiej się państwo prezentuje, tym bardziej może liczyć na przychylność czynników zagranicznych. Warto mieć to w pamięci. Wreszcie można przypomnieć, że waluty to także sieć powiązań. Kłopoty jakiegoś państwa na tym polu może powodować kłopoty innego państwa. Powiązania te są bardzo głębokie.