Jak odnowić stare meble?

Najczęściej do drewnianych mebli stosowany jest lakier, który tworząc bezbarwną i twardą powłokę, nadaje połysk wyposażeniu. Poza tym, aby drewno miało ciekawy kolor, warto wybrać lakierobejce. Stosowanie tego preparatu uwypukli słoje i ochroni meble przed promieniowaniem UV. Do odnawiania szafy lub komody można wykorzystać również oleje lub woski. Są naturalnymi środkami, które pozwalają drewnianym meblom „oddychać”.

Jak pomalować meble?

Przed pomalowanie mebla, warto usunąć z niego starą farbę oraz odpryski. Jeśli w szafie znajdują się szpary, można je wypełnić masą szpachlową, która sprawi, że powierzchnia będzie gładka. Ostatnim etapem przed malowaniem jest wyszlifowanie mebla. Wysuszone krzesło lub biurko najlepiej pokryć trwałą farbą, która będzie pasowała do wnętrza pomieszczenia. Stare meble można pomalować na pastelowy kolor, a w miejscach zagięć przetrzeć farbę, aby nadać im rustykalny charakter. Warto również ozdobić mebel wzorem lub namalować na nim kwiaty lub drzewa. Aby uzyskać efekt vintage lub nadać pomieszczeniu styl prowansalski, można wybrać farbę kredową, która pokryje nie tylko drewno, ale również meblościankę i sklejkę.

Jak okleić meble?

Jeśli brakuje pieniędzy na wymianę mebli, można spróbować również oklejenia mebli. Idealnie sprawdza się tapeta do mebli lub dekoracyjna folia samoprzylepna, która nada wnętrzu nowy charakter. Do oklejenia szafki nocnej lub komody warto wykorzystać również okleinę lustrzaną. Materiał sprawia, że mebel staje się „przezroczysty”, a wnętrze, w którym stoi, optycznie powiększone. Okleina nadaje się do przyklejania na całe meble lub tylko fragmenty. Można również wykorzystać materiał do ozdobienia blatów kuchennych drewnianych lub szklanych.