Urlop wychowawczy to dobra sprawa

W Polsce dostępne są urlop macierzyński oraz wychowawczy. Ten drugi trwa 36 miesięcy, czyli trzy lata i udzielany jest na opiekę nad dzieckiem. Nie jest on płatny, ale matki chętnie go biorą, aby móc zająć się dzieckiem, chować je, otaczać opieką i nie oddawać go pod opiekę osób obcych. Nie jest to urlop obowiązkowy, jednak urlop ten jest udzielany matkom lub ojcom. Jest to urlop fakultatywny, czyli do wyboru przez pracownika. Jeden rodzic może wykorzUystać 35 miesięcy, a jeden miesiąc jest dla drugiego rodzica. Jeśli ojciec nie zechce skorzystać z miesiąca urlopu to matka dostanie tylko 35 miesięcy, a nie 36 miesięcy, jest to pewna niedogodność. Pełny urlop może uzyskać owdowiały rodzic lub rodzic, który jest jedynym opiekunem, bo drugi rodzic nie ma pełni praw rodzicielskich. Jeśli władza rodzicielska jest zawieszona to drugi rodzic może wziąć 36 miesięcy opieki nad maluchem.

 

Specjalny urlop trwający sześć lat przysługuje rodzicom dziecka niepełnosprawnego

Jest to rodzaj bonusu, wyjątkowa rzecz. Urlopu nie trzeba brać od razu. Można go podzielić nawet na pięć części, co jest znakomitym rozwiązaniem, a części nie muszą być po sobie, można taki urlop znakomicie dzielić. Urlop dawany jest na wniosek pracownika. Należy o niego wystąpić na piśmie co najmniej 21 dni przed jego pobraniem. Urlop wychowawczy to ciekawa sprawa, wyjątkowe rozwiązanie  dla rodziców. Dzięki niemu dziecko jest pod najlepszą, bo rodzicielską opieką. Jeśli ktoś nie chce wziąć takiego urlopu to nie musi tego robić. Pracodawca nie może odmówić pracownikowi udzielenia urlopu wychowawczego.We wniosku należy zawrzeć imię i nazwisko pracownika, imię i nazwisko dziecka, daty, w jakich taki urlop zostanie pobrany. Najwyższa pora, aby wziąć taki urlop, bo dziecko potrzebuje czułości oraz miłości rodziców, ich troski także pragnie. Żaden żłobek, żadne przedszkole nie zastąpi dziecku rodziców.

 

Podsumowując, urlop wychowawczy to sprawa wyjątkowa. W USA nie ma takiego urlopu, rodzice w Polsce mogą taki urlop wziąć. Jest on bezpłatny, więc nie każdą osobę na niego stać, jednak rodzina może czasami wesprzeć młodą mamę. Czasami ojciec zarabia sporo, dlatego matka dziecka może zrobić sobie dłuższą przerwę w pracy zawodowej.

Zobacz podobny post na naszym blogu.