Jak rozpoznać choroby trzustki?

Odczuwasz ból w nadbrzuszu? W ostatnim czasie zupełnie straciłeś apetyt i zdiagnozowano u Ciebie anemię? Nie zwlekaj, sprawdź czy te objawy są związane z chorobą trzustki.

 

Jakie funkcje pełni trzustka?

 

Narząd ten produkuje hormony np. glukagon i insulinę. Zaburzenia jego pracy powodują cukrzycę. Trzustka wytwarza także enzymy trawienne. Są to m.in. proelastaza, amylaza i trypsynogen. Bez niej nie bylibyśmy w stanie trawić pokarmów, ponieważ to właśnie trzustka odpowiada za przetwarzanie węglowodanów, białek oraz tłuszczów.

 

Jak i gdzie boli?

 

Wielu pacjentów ma problem z rozpoznaniem swoich objawów z jednego prostego powodu. Nie wiedzą oni gdzie boli trzustka. Otóż narząd ten znajduje się w górnej części jamy brzusznej i jest ułożony poprzecznie do pionu ciała. Sam ból różni się natomiast w zależności od choroby. Najczęściej jednak, jest to silne i rwące uczucie. Może także promieniować w kierunku pleców. Przy tle alkoholowym trzustki ból narasta stopniowo przez kilka dni i wzmaga się po posiłku. Ulgę przynosi natomiast pozycja siedząca z lekkim pochyleniem do przodu. Do objawów zaliczają się także nudności i wymioty. Torbiele trzustki powodują lekki lub ostry ból w zależności od wielkości zmiany. Przewlekłe zapalenie trzustki objawia się bólem o charakterze napadowym. Takie ataki bólu mogą trwać od kilku godzin do nawet kilku dni. Ostre zapalnie trzustki charakteryzuje się natomiast świdrującym i ciągłym bólem. Czasem występuje on po lewej stronie nadbrzusza i ustępuje dopiero po zastosowaniu leków drogą dożylną. Przy nowotworze objawy pojawiają się dopiero w zaawansowanym stadium.

 

Jakie badania wykonać?

 

Przy bólu trzustki trzeba wykonać badania laboratoryjne pokazujące aktywność produkowanych przez narząd enzymów. Ostre zapalenie trzustki wykaże nam ich wzrost. Jednakże przy przewlekłym zapaleniu trzustki czy raku wyniki będą prawidłowe. Właśnie dlatego, wykonuje się także badanie ECPW, które pozwala przyjrzeć się przewodom trzustkowym. Lekarz może zdecydować się również na badania obrazowe np. rezonans magnetyczny, USG lub tomografię komputerową z wykorzystaniem kontrastu.