Co symbolizuje róża?

Róże są bardzo popularnymi kwiatami, powszechnie kojarzonymi z miłością i romantyzmem. Najczęściej wręczają je mężczyźni w dowód swojego uczucia, zaangażowania i przywiązania. Róża stała się nieodłącznym atrybutem miłości, dlatego też bukiet złożony z tych kwiatów często towarzyszy: rocznicom, zaręczynom i innym ważnym wydarzeniom z życia ukochanych. Chociaż najczęściej właśnie takie znaczenie przypisywane jest róży, to jest to kwiat o bardzo rozbudowanej symbolice. Jako królowa wszystkich kwiatów jest emblematem nieprzemijalnego piękna. Kolce, które są atrybutem róży, sprawiają, że staje się ona symbolem cierpienia. Ponadto w zależności od koloru może oznaczać także: niewinność, zazdrość, przyjaźń, radość, namiętność, zaufanie, czystość i niewinność.

Co oznacza biała róża?

Biała róża, zwana również „kwiatem niosącym światło”, kojarzona jest z czystością, niewinnością i harmonią. Jest także emblematem miłości idealnej, porozumienia dusz oraz pierwszego, szczerego uczucia. Podobnie jak w przypadku róży czerwonej najczęściej obdarowuje się nią ukochaną osobę. Często wykorzystywana jest także jako element dekoracji na przyjęciach weselnych. Białą różę spotyka się również w bukietach ślubnych panny młodej.

Co oznacza niebieska róża?

Niebieski kolor róży zarezerwowany jest dla rodzącego się uczucia. Niegdyś podarowanie takiego kwiatu było symbolem zaufania, szacunku i oddania drugiej osobie. Bukiet niebieskich róż może być również przyrzeczeniem wierności. W średniowieczu tym kolorem kobiety żegnały swoich mężczyzn, wyruszających na wojnę. Chciały w ten sposób wyrazić swoją miłość i gotowość czekania w wierności. Równocześnie kwiaty te są symbolem towarzyszącej miłości przyjaźni i zrozumienia bliskiej osoby.