Jak żyć ekologicznie?

Ekologię rozumiemy na kilka sposobów. To nauka o strukturze i funkcjonowaniu przyrody wokół nas, zajmują się nią ekolodzy. Ale jest to jednocześnie dbałość o środowisko naturalne poprzez m.in. segregację śmieci, oszczędzanie prądu oraz wody, recykling, rezygnacja z samochodu, etc. Zgodnie z tą nauką zachowanie proekologiczne ma obronić naszą planetę przed nieuniknioną destrukcją do jakiej prowadzi działalność współczesnego człowieka i rozwój technologii.

Dzień Długu Ekologicznego

Earth Overshoot Day EOD, czyli Dzień Długu Ekologicznego ustanawiany jest od 1986 r. przez Global Footprint Network. Co roku wyznacza ona jeden dzień, który określa termin, kiedy wskutek działalności człowieka nastąpiło takie wykorzystanie zasobów naturalnych danego państwa, ile Ziemia w tym roku już ponownie nie wyprodukuje. Pod uwagę bierze się:

  • emisję gazów cieplarnianych
  • ilość zużytej wody
  • ilość wydobytych paliw kopalnych
  • połów ryb
  • wycięte lasy

Co roku granica ta się przesuwa. Pierwszy rok działalności instytucja wyznaczyła na dzień 19 grudnia. W ubiegłym roku były to już 2 sierpnia.

Co może zrobić każdy z nas?

Wszystkim wiadomo, że zasoby Ziemi w sposób najbardziej dynamiczny wykorzystują wielkie koncerny i fabryki. Jednak każdy z mieszkańców planety, w różnym stopniu przyczynia się do niszczenia zasobów naszej planety. I każdy z nas powinien zastanowić się co może zrobić, by odciążyć Ziemię i nie przyczyniać się do następującego coraz szybciej Dnia Długi Ekologicznego.

Przede wszystkim należy rozejrzeć się wokół siebie i zweryfikować w jaki sposób na co dzień korzystamy z energii elektrycznej. Czy rzeczywiście wszystkie urządzenia elektroniczne w naszym domu muszą funkcjonować jednocześnie. Czy wyciągamy ładowarkę z kontaktu zawsze wtedy, gdy odłączamy telefon, laptop czy tablet. Ile urządzeń wokół nas pracuje w trybie stand by, który też przecież zużywa prąd.

Warto też zajrzeć do swojej lodówki i sprawdzić jakie produkty kupujemy. Im bardzie są one przetworzone, tym dłużej trwał proces ich przygotowania i tym więcej wymagała energii, wody czy paliwa. Im prostszy i bardziej naturalny sposób odżywiania tym większa oszczędność zasobów Ziemi.