Ubezpieczenie mieszkania – co obejmuje i jak wybrać najlepszy wariant?

Ubezpieczenie mieszkania to podstawowe zabezpieczenie nieruchomości, które może zaoszczędzić wielu kłopotów. Jest również obowiązkowym kosztem w przypadku kupna mieszkania na kredyt. Ubezpieczenia mogą znacznie się od siebie różnić, dlatego warto poznać istotne kwestie zawarte w polisach.

Ubezpieczenie mieszkania jest gwarantem ochrony przed skutkami zdarzeń losowych, takich jak m.in.: pożar, zalanie, powódź, huragan i wiele innych. Oferty dotyczące ubezpieczenia mieszkania można porównać online za pomocą stron i porównywarek. Jedną z nich jest porowneo.pl.

 

Ubezpieczenie mieszkania – od czego można ubezpieczyć?

Ubezpieczenie mieszkania znajduje się w ofercie każdego Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Pomimo mnogości polis mieszkaniowych, wybór może się okazać niesłychanie trudny. Kluczową rolę ma cena ubezpieczenia mieszkaniowego oraz jego zakres. Należy pamiętać, że dobra polisa mieszkaniowa powinna dotyczyć jak największej ilości niepożądanych zdarzeń, które mogą wydarzyć się w samym mieszkaniu lub miejscu, gdzie się znajduje.

 

Jak podkreślają eksperci z porowneo.pl, fundamentalnymi zdarzeniami, od których skutków powinno chronić ubezpieczenie mieszkania jest: pożar, kradzież mienia ruchomego oraz stałych elementów mieszkania (mebli, biżuterii, sprzętu rtv, agd i innych cennych przedmiotów), wandalizm (dewastacja), zalanie, powódź, przepięcie, uderzenie pioruna, deszcz, podtopienia, wybuch (eksplozja), grad, osunięcia ziemi, zadymienie (sadza), napór śniegu, lawiny, akcje ratownicze, upadek obiektów latających (m.in. paralotnia, samolot, śmigłowiec), uderzenia pojazdów, upadek masztu, upadek drzewa.

 

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie mieszkania?

Uważa się, że podstawową kwestią w wyborze najlepszego ubezpieczenia jest jego cena. Jest to jednak duży błąd, ponieważ nie wszystkie Towarzystwa Ubezpieczeniowe zapewniają w swojej ofercie wszystkie wymienione zdarzenia. Część z nich (lub ich pełny zakres) jest możliwa tylko za dodatkową opłatą. Istotną kwestią są także różne definicje poszczególnych zdarzeń, jak chociażby huragan lub zadymienie. W wyborze najlepszego wariantu ubezpieczenia mieszkania warto samodzielnie i dokładnie poznać ogólne warunki ubezpieczenia (OWU) lub poprosić o pełne wyjaśnienie agentów ubezpieczeniowych. Ubezpieczenie mieszkania powinno mieć wartość umożliwiającą remont, a nawet zakupienie nowego mieszkania, jeśli w wyniku zdarzeń losowych zachodziłaby taka potrzeba.