SIM – co to jest i kiedy powstała karta SIM?

Wygląd telefonów komórkowych od czasów ich powstania, czyli lat 70-tych, uległ niesamowitej transformacji, która przede wszystkim polega na zmniejszaniu poszczególnych podzespołów. Wyświetlacze z monochromatycznych zamienione zostały w piękne kolorowe ekrany, a modemy 2G z sukcesem wyparło LTE. Jest jednak jedna część, która nie ulega drastycznym zmianom – mowa o karcie SIM.

 

Subscriber Identity Module

 

Karta SIM swoją budową przypomina nieco mini komputer, ponieważ jej skład oparty jest na podobnym schemacie: pamięci RAM, pamięci ROM, procesora, układu, który szyfruje komunikację oraz pamięci EEPROM. Więc SIM jest komputerem, który ma własną pamięć oraz system operacyjny. W pamięci przechowywane są (w ograniczonej ilości) SMS-y, kod PIN, konfiguracja karty SIM oraz numery telefonów i czasem również aplikacje. Na przestrzeni lat karty SIM zostały jedynie w nieznacznym stopniu wyposażone w nieco lepsze parametry (większą pamięć, silniejszy procesor oraz lepszy układ szyfrujący).

 

Karta SIM, czyli z angielskiego: Subscriber Identity Module, oznacza moduł szyfrujący abonenta. Każda z kart jest wyjątkowa dzięki niepowtarzalnemu numerowi SSN, czyli SIM Serial Number, składającemu się z 19 (czasem 20) cyfr. Oprócz SSN na karcie znajduje się jeszcze jeden numer IMSI, czyli International Mobile Subscriber Identity. Służy on do identyfikacji użytkownika z konkretną kartą.

 

Wielkości kart SIM

 

Początkowo karta SIM była wielkości karty kredytowej, na szczęście rozmiar ten został znacznie zmniejszony i obecnie karty SIM występują w trzech wariantach: miniSIM, microSIM i nanoSIM.

 

Przy czym warto zauważyć, że wydawane są zawsze w formie różnorozmiarowej wpiętej w kartonik wielkości właśnie karty kredytowej. Zróżnicowanie rozmiarów pozwala na dopasowanie karty do modelu telefonu. Użytkownicy niestety często narzekają na najmniejszą – nanoSIM, którą niestety łatwo zgubić i często trudno ją umieścić w telefonie.

 

Dual Sim – co to jest?

 

Dual SIM to telefony komórkowe, które obsługują dwie kart SIM, w zależności od modelu: jednocześnie lub naprzemiennie. To szczególnie wygodne rozwiązanie dla posiadaczy dwóch numerów, którzy nie chcą nosić ze sobą dwóch telefonów. Na rynku zaczynają się również pojawiać już telefony Triple SIM.

 

Na przestrzeni lat karta SIM uległa nieznacznym modernizacjom, otrzymała jedynie silniejsze podzespoły, jednak jest to cały czas ta sama karta, którą opracowano niemal 30 lat temu. Jednak prze użytkownikami stoi nie lada wyzwanie, ponieważ producenci szykują się do wprowadzenia na rynek karty eSIM.