Terapia par i małżeństw – na czym polega?

Terapia par ma na celu naukę komunikacji, odkrycie źródła problemu oraz znalezienie rozwiązań. Przyczyny kryzysu w związku często są wyniesione z domu rodzinnego. Pierwsza sesja ma charakter konsultacji, a kolejne mają na celu znalezienie wspólnego języka i wydobywaniu potencjału z klientów.

Kryzys w związku jest trudnym doświadczeniem, jednak zdarza się też być szansą na stworzenie silniejszej relacji. Gdy partnerzy podejdą do niego konstruktywnie, mogą zacząć nowy, dużo dojrzalszy etap w życiu.

 

Na czym polega terapia par i małżeństw?

Psychoterapia par i małżeństw polega na osiąganiu celów stawianych przez partnerów w kryzysie. Efektem terapii jest odkrycie przyczyny problemu, znalezienie rozwiązań tej trudności oraz nauka komunikacji partnerów. Psychologia par jest skierowana na pomoc partnerom w ich trudnościach, lecz czasem są one tak silne, że najlepszą decyzją dla małżonków jest zakończenie związku. Praca terapeutyczna polega na ujmowaniu relacji jako całości. Terapeuta traktuje obydwu partnerów jako system wzajemnie na siebie wpływający w każdym względzie. Podczas sesji odkrywa się sens wielu aspektów związku, które pozornie są bez znaczenia. Przy tym terapeuta nie przyjmuje żadnej ze stron, nikomu nie udziela rad ani nie ocenia postępowania partnerów.

 

Przyczyny problemów w relacji

Najczęściej problemy w związku prowadzące do terapii są przyniesione przez partnerów jako bagaż swoich poprzednich doświadczeń. Bardzo rzadko powstają podczas trwania małżeństwa. Na pierwszym etapie związku partnerzy są sobą zafascynowani, przez co nie widzą swoich wad. Dopiero z biegiem czasu, gdy mija zauroczenie, szuka się wytłumaczenia szkodliwego zachowania partnera. Druga połówka coraz bardziej zaczyna być wyczulona na jego wady, co później skutkuje wypaleniem, brakiem zrozumienia oraz zaangażowania. Prowadzi to do frustracji, bezsensu i poczucia straconego czasu. Jest to najczęstszy schemat par, które trafiają na terapię.

Z roku na rok coraz więcej małżeństw decyduje się na rozstanie, nie widząc prawdziwej przyczyny trudności. Negatywne uczucia w stosunku do partnera są wynikiem problemów, a nie ich przyczyną.

 

Jak przebiega spotkanie z terapeutą par?

Pierwsze spotkanie ma formę konsultacji i służy zapoznaniu się terapeuty z małżonkami. Na tym etapie partnerzy opowiadają o sobie i przedstawiają swoją wersję problemu. Terapeuta cały czas bacznie ich obserwuje i chce poznać cele tych spotkań. Niektórzy potrafią bezpośrednio określić, że wspólnie zależy im np. na nauce komunikacji. Czasami jednak partnerzy przychodzą do psychologa w celu zmiany partnera. Prośba, z jaką przychodzą, w znacznym stopniu sygnalizuje terapeucie, czy proces pomocy będzie udany. Na pierwszej sesji psycholog określa również częstotliwość spotkań (zwykle raz na tydzień), zasady płatności (najczęściej po każdej sesji) i czas trwania (1 lub 1,5 godziny).

Na kolejnych spotkaniach terapeuta próbuje opanować emocje małżonków związane z ich problemami i wzniecić w nich motywację do zmiany. W czasie terapii partnerzy wspólnie z psychologiem poszukują przyczyn swoich trudności oraz uczą się słuchać nawzajem i rozumieć drugi punkt widzenia. W czasie pracy terapeuta skupia się na wydobywaniu potencjału z klientów, aby sami potrafili łagodzić podobne konflikty w przyszłości.