Jak dobrać narty do wzrostu?

Przy kupowaniu sprzętu narciarskiego, w tym przede wszystkim nart, zaleca się uwzględnianie wzrostu osoby, dla której są one przeznaczone. Dotyczy to w szczególności tych amatorów sportów zimowych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z narciarstwem. Wzrost jest ważnym czynnikiem przy zakupie sprzętu w kontekście wyboru długości nart. Optymalnym rozwiązaniem jest zakup desek, które będą sięgały maksymalnie do czoła – u mężczyzn, lub do nosa – u kobiet. Istnieje również niepisana zasada, że powinny być one nie minimum 15 cm krótsze od wzrostu.

Jakie narty dla początkujących?

Narty dla osób początkujących powinny ułatwiać im naukę jazdy i pomagać kształtować technikę. Najlepszym wyborem będą narty carvingowe, zwane również taliowanymi. Charakteryzują się one niejednolitą szerokością – są węższe na środku, co znacznie ułatwia skręt w trakcie jazdy. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów nart taliowanych. Dla osób początkujących najlepszą opcją będzie zakup modelu life ski. Cechuje się on lekkością, miękkością i stosunkowo małym taliowaniem (różnicą w szerokości). Szczególnie ważnym, w kontekście zakupu nart, jest także wybór kijków zjazdowych. Chociaż nie są one obligatoryjnym wyposażeniem każdego narciarza, to na etapie nauki jazdy mogą być bardzo pomocne. Ich podstawowym zadaniem jest zapewnienie równowagi i bezpieczeństwa.

Jak dobrać narty dla dziecka?

Najważniejszym czynnikiem w dobraniu odpowiednich nart dla dziecka jest jego wzrost. Z reguły długość desek powinna mieścić się w przedziale 60-80 cm. Punktem orientacyjnym są pachy dziecka, do których powinny sięgać narty. Jeśli ma ono już za sobą pierwszą naukę jazdy, można zakupić model o 10 cm dłuższy. Ważnym parametrem, w kontekście wyboru nart dla dzieci, jest także waga sprzętu – powinien być on bardzo lekki (ważyć od 2 do 4 kg). Podobnie jak w przypadku dorosłych tu również sprawdzą się narty carvingowe. Najlepiej postawić na mocno taliowany model, bowiem ułatwi on naukę techniki jazdy.