Jak zacząć jeździć na snowboardzie?

Snowboard to sport zimowy, polegający na jeździe na desce, specjalnie przeznaczonej do tego celu. Jest on trudniejszy od narciarstwa, ale dostarcza znacznie więcej adrenaliny i satysfakcji. Na początku najlepiej wypożyczyć deskę i skorzystać z pomocy instruktora, który przekaże podstawową wiedzę na temat techniki i bezpieczeństwa. Przed nauką jazdy niezwykle istotą sprawą jest rozgrzewka, która powinna składać się przede wszystkim z ćwiczeń rozciągających. Nie należy zapominać także o takich kwestiach, jak: dobór sprzętu oraz ustawienie wiązań snowboardowych.

Jak dobrać snowboard?

Producenci desek snowboardowych w swojej ofercie mają sprzęt przeznaczony zarówno dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z tym sportem, jak i dla bardziej zaawansowanych. Najlepszym rozwiązaniem dla początkujących jest wybór deski All Mountain, która ma najbardziej uniwersalne zastosowanie, ze wszystkich, dostępnych na rynku, modeli. Sprawdzi się ona zarówno na miękkich, jak i twardych zeskokach. Przy zakupie sprzętu do snowboardu istotną kwestią jest również kształt, wyróżnia się deski: symetryczne (twin tip), kierunkowe (directional) oraz poszerzane (wide). Dla początkujących najlepsze będą deski typu twin tip, gdyż pozwalają na równomierne rozłożenie ciężaru ciała, przez co są bezpieczniejsze.

Jak ustawić wiązania w snowboardzie?

Wybór typu wiązań snowboardowych uzależniony jest od rodzaju deski. Najczęściej wyróżnia się dwa podstawowe: miękkie i twarde. W Polsce popularne są wiązania STRAIN-IN (miękkie), do ustawienia, których wykorzystuje się dwa paski i sztywną łyżkę (zapiętek). Jeden z pasków powinien przechodzić przez koniuszek buta, drugi zaś przez kostkę. Tego typu wiązania zapobiegają wysuwaniu się buta oraz usztywniają kostkę, zapobiegając jej skręceniu. Takie rozwiązanie sprawdzi się zarówno dla początkujących, jak i w przypadku bardziej zaawansowanych amatorów jazdy na desce. Natomiast wiązania twarde przeznaczone są dla zawodowych snowboardzistów.