Szkło satynowe – gdzie w domu warto je mieć?

Szkło satynowe przepuszcza światło i ma dwie strony – matową i gładką. Powstaje ze szkła przezroczystego na skutek trawienia chemicznego.

Wykańczając dom, ludzie stoją przed wyborem szkła. W nowoczesnych wnętrzach stosowane jest szkło satynowe. Ma ono nie tylko walory estetyczne, ale i funkcjonalne.

Jakie cechy ma szkło satynowe?

Szkło satynowe powstaje ze szkła typu przezroczystego, na skutek procesu zwanego trawieniem chemicznym. Przy wyborze tego rodzaju szkła należy zwrócić uwagę na dwa ważne fakty. Po pierwsze, szkło nadal przepuszcza sporo światła, a to oznacza, że kształty i kolory w pomieszczeniu, znajdujące się za takim szkłem, są widoczne. W przypadku szukania prywatności będzie to rozwiązanie odpowiednie, jednak nie zapewni całkowitej skuteczności. Po drugie, szkło satynowe ma jedną stronę gładką, a drugą matową. Strona matowa w stopniu minimalnym zawiera pory. Dzięki temu mniej przepuszcza promienie słoneczne, ale trzeba poświęcić więcej czasu na jej dokładne umycie. Szkło satynowe występuje w różnych grubościach – od 4 do nawet 15 mm. Podstawowe szkło tego typu ma zielonkawy odcień, jednak matowa powierzchnia satyny zastosowanej do tego szkła niweluje to zjawisko. W większości użytkownicy nie zauważają tej zieleni.

Kiedy i jak warto stosować szkło satynowe?

Stosowanie szkła satynowego jest uzasadnione w przypadku, kiedy dane pomieszczenie ma być bardziej prywatne od innych lub jeśli chce się uzyskać wysoce efektywne przeszklenie dekoracyjne, które będzie rozpraszało światło przechodzące przez szybę.

Są pewne pomieszczenia i miejsca w domu, w których warto zastosować tego typu szkło. Najczęściej jest to łazienka, gdzie warto wykonać zabudowy i parawany prysznicowe z tego typu szkła, a także ścianki działowe lub całe zabudowy szklane.

Również gustownie szkło satynowe będzie wyglądać w drzwiach przesuwanych, oddzielających jedno pomieszczenie od drugiego.

Niektórzy decydują się na nowoczesne zastosowanie tego typu szkła i mają stoły lub ławy, a nawet biurka ze szkła satynowego. Również estetycznym wykorzystaniem szkła satynowego są obudowy kaloryferów, a także zabudowy źródeł światła, które rozprasza promienie na całe pomieszczenie. Dzięki zastosowaniu szkła satynowego we frontach meblowych w kuchni, które dodatkowo będą podświetlone, można uzyskać niezwykły efekt.

Szkło satynowe doskonale sprawdza się w przestrzeniach urządzonych minimalistycznie, a także w pokojach czy gabinetach, które mają wyglądać bardzo elegancko.