Audyt bezpieczeństwa IT – czym jest i czy warto go wykonać ?

Bezpieczeństwo jest bardzo ważna kwestia w branży IT. Liczne poufne informacje czy dane klientów przechowywane przez firmę w sieci wymagają odpowiedniej kontroli i zabezpieczenia. Bardzo ciekawym rozwiązaniem, które weryfikuje skuteczność zabezpieczeń — jest audyt. W poniższym artykule odpowiadamy na pytanie, czy warto go wykonać i udzielamy informacji o samym procesie.

 

Czym jest audyt ?

 

Audyt bezpieczeństwa IT jest sprawdzeniem przez zewnętrzną, niezależną firmę systemów bezpieczeństwa i ochrony danych. Ma na celu ustalenie słabych i mocnych stron systemu informatycznego oraz przekazanie wyników i rekomendacji zleceniodawcy. Taki proces dostarcza niezwykle ważnych informacji o poziomie stosowanych zabezpieczeń. Jeśli raport ustali, że są one wystarczające, to firma może działać dalej -jeśli w raporcie zostaną ujawnione błędy lub niski poziom zabezpieczania danych firma powinna natychmiast zareagować. Firmy przeprowadzają audyty oprócz samej diagnozy, oferują też pomoc w naprawie takich systemów oraz dodają do wyników śledztwa cenne wskazówki i wytyczne — co można poprawić i jak to wykonać. Zleceniodawca nie jest pozostawiany sam sobie, a profesjonalna pomoc pozwala szybko i bezproblemowo naprawić ewentualne błędy.

 

Czy warto go wykonać ?

 

Jeśli posiadamy w firmie newralgiczne dane lub chcemy dowiedzieć się, czy nasze zabezpieczenia są wystarczająco dobre, to warto wykonać taki audyt. Ceny nie są większe od cen zakupu oprogramowania czy nowego komputera a pozwalają uzyskać cenne informacje. Audyt jest szczególnie polecany dużym firm, które przechowują dużą ilość tajnych informacji czy dane klientów. Proces ten warto powtarzać co kilka miesięcy, aby mieć pewność, że nowe zagrożenia nie są w stanie nam zaszkodzić.

 

Audyt bezpieczeństwa IT jest bardzo dobrym rozwiązaniem w wielu sytuacjach. Liczne firmy uzyskają w ten sposób informacje czy poprawnie działają na tym polu, a osoby ceniące prywatność mogą poprosić specjalistów o ocenę zabezpieczenia np. laptopa. Uzyskane dane w wyniku audytu pozwolą zapobiec ewentualnym negatywnym konsekwencjom lub potwierdzają wysoki poziom bezpieczeństwa danych.