Czym jest optoelektronika?

Optoelektronika jest jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin elektroniki. Optoelektronika bazują na rozwiązaniach, które opierają się m.in. na zjawiskach świetlnych oraz zjawiskach elektrycznych.  Urządzenia wykorzystywane w optoelektronice są nazywane optoelementami. Czytaj dalej i dowiedz się, na czym polega optoelektornika.

 

Optoelektronika nazywana jest również techniką systemów lub przyrządów, których głównym działaniem jest emisja, modulacja, transmisja oraz wykrywanie światła.

Optoelektronika – podstawowe informacje

 

Z naukowego punktu widzenia, optoelektronika jest techniką złożoną z 5 dziedzin. Wśród nich wyróżnia się optoelektronikę światłowodową (często bywa dzielona na technikę światłowodową, optoelektronikę zintegrowaną, a także optotelekomunikację), optoelektronikę obrazową, optoelektronikę laserową, optoelektronikę informatyczną oraz optoelektronikę fotowoltaiczną.

 

Przykładem optotelekomunikacji mogą być np. lokalne sieci światłowodowe, takie jak np. informatyczne połączenia wewnętrzne. Z kolei przykładem optoelektroniki obrazowej może być np. grafika komputerowa lub obróbka konkretnych obrazów.

 

Uważa się, że w ramach optoelektroniki można zebrać wszystkie specyficzne właściwości światła, które umożliwiają pozyskiwanie, gromadzenia, przesyłania, przetwarzanie, a także prezentację różnego rodzaju informacji. Warto wiedzieć, że optoelektronika nie jest nauką jedynie teoretyczną. Optoelektronicy zajmują się m.in. konstrukcją oraz zastosowaniem różnego rodzaju urządzeń, które służą do emisji i detekcji światła.

 

Dynamiczny rozwój optoelektroniki w ostatnich dekadach, pozwolił na zaawansowanie prac technologicznych w przemyśle. Współczesna medycyna wiele zawdzięcza rozwiązaniom optoelektronicznym (różnego rodzaju lasery, stosowane nie tylko w zabiegach z zakresu medycyny kosmetycznej). Optoelektronika zdecydowanie wykracza poza standardowe ramy elektroniki i czerpie z wielu dodatkowych dziedzin nauki, takich jak chemia czy fizyka.  

 

Optoelektronika wniosła wiele korzyści nie tylko wobec medycyny. Z rozwiązań optoelektronicznych korzystamy każdego dnia, choć bardzo często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Jednym z zastosowań optoelektronicznych, była próba nośników do magazynowania danych. Dzięki odkryciom optoelektronicznym, wymyślono m.in. płyty CD-ROM czy DVD. Poza tym rozwój optoelektroniki pozwolił na stworzenie telekomunikacji światłowodowej, budowy płaskich monitorów czy świateł sygnalizacyjnych.

 

Przykładowe urządzenia stosowane w optoelektronice

 

Optoelektronika wpływa na wiele dziedzin współczesnego przemysłu i nauki, dlatego nie sposób wymienić wszystkich narzędzi, które są stosowane w optoelektronice. Jednymi z przykładowych akcesoriów, które można spotkać w sklepach z urządzeniami optoelektronicznymi są wyświetlacze LED, zaawansowane oświetlenie czy nowoczesnej czujniki optoelektroniczne.

Przykładowymi urządzeniami optoelektronicznymi są wyświetlacze LCD (cyfrowe, znakowe, graficzne czy TFT LCD), a także wyświetlacze OLED, moduły kamer czy panele dotykowe.