Czym zajmuje się specjalista bezpieczeństwa IT?

Obecnie komputery i systemy komputerowe stały się niemalże nieodłączną częścią naszego życia. Linie produkcyjne w fabrykach sterowane są przy pomocy komputerów, w każdym urzędzie dane przechowywane są także w postaci cyfrowych danych. Jednak tak dynamiczny rozwój komputerów i informatyki sprawił, że jest także coraz więcej zagrożeń z tego wynikających. Mowa tutaj przede wszystkim o odpowiedniej ochronie systemów i znajdujących się w nich danych, przede wszystkim danych osobowych.

 

Czy same programy bezpieczeństwa wystarczą?

 

każdy komputer czy system jest chroniony przez programy antywirusowe, jednakże te niestety nie zawsze są wystarczającą ochroną. Być może doskonale sprawdzą się w sprzęcie używanym w domu, jednak gdy mowa o ochronie bardziej zaawansowanych systemów konieczne jest zastosowanie nieco lepszych i bardziej specjalistycznych narzędzi. Nad wszystkim jednak ktoś musi czuwać, dlatego tez osobą, która musi być zatrudniona w każdej większej firmie jest specjalista do spraw bezpieczeństwa IT. Osoba na tym stanowisku odpowiedzialna jest za bezpieczeństwo całego systemu, w tym między innymi dobór właściwego oprogramowania antywirusowego jak również wielu innych programów ochronnych. W bardzo wielu sytuacjach takie programy tworzone są na indywidualne zamówienie firm, gdyż tylko wtedy mogą spełnić ich kryteria.

 

Obowiązki specjalisty do spraw bezpieczeństwa

 

Zakres obowiązków specjalisty do spraw bezpieczeństwa IT obejmuje wiele różnorodnych czynności. Zazwyczaj musi ona także kontrolować fizycznie stan urządzeń takich jak komputery, routery czy podobne w celu stwierdzenia, czy nikt niepowołany nie dokonywał przy nich żadnych operacji, mogących zaszkodzić całej sieci. Często także to właśnie ta osoba odpowiedzialna jest za montaż nowych sprzętów, aby były one odpowiednio skonfigurowane i połączone w sieci. Regularna zmiana haseł użytkowników czy przydzielanie dostępu do określonych jego funkcji – z tymi sprawami także należy zwrócić się do specjalisty od spraw bezpieczeństwa IT. Niektóre firmy zamiast zatrudniać własnych fachowców zlecają obsługę zewnętrznym firmom.