Na co zwrócić uwagę przed zakupem szyb przeciwpożarowych?

Szkło ogniochronne ma za zadanie chronić ludzi przed rozprzestrzenianiem się dymu i ognia, dając tym samym czas na ucieczkę z płonącego budynku. Dobór jego parametrów zależy od miejsca, w którym będzie zastosowane i wymogów, jakie stawiają mu przepisy przeciwpożarowe.

We współczesnej architekturze szkła używa się chętnie i w dużych ilościach, znajdując dla niego wciąż nowe zastosowania. Dotyczy to szczególnie budynków użyteczności publicznej. Wszystkie elementy konstrukcyjne w takich gmachach muszą spełniać precyzyjnie określone wymaganiach ochrony przeciwpożarowej. Najważniejszym zaś wymogiem jest, by wytrzymały przez określony czas, potrzebny do ewakuacji ludzi. Zwykłe szkło nie spełnia tych wymogów, gdyż w czasie pożaru niemal natychmiast ulega zniszczeniu. Dlatego producenci oferują specjalne szkło ognioochronne.

Jakie zastosowanie będzie miało szkło ogniochronne?

Wykorzystuje się je do konstrukcji ścian zewnętrznych i wewnętrznych, osłonowych i przeciwpożarowych, budowy klatek schodowych i szybów windowych, elementy stropów, a także drzwi. Szklane ściany i drzwi przeciwpożarowe chronią nie tylko przed rozprzestrzenianiem się ognia, ale również przed dymem.

Każdy z elementów musi mieć odpowiednią aprobatę techniczną wydaną przez Instytut Techniki Budowlanej. Wydaje się je dla całych konstrukcji, a więc w przypadku ścian nie tylko dla szkła, ale też dla elementów  nośnych, mocowań oraz materiałów uszczelniających. Dobierając szkło trzeba o tym pamiętać. Podobnie jest ze szklanymi drzwiami. Badane są nie tylko skrzydła, ale też okucia, siłowniki i domykacze, a całość dostaje certyfikat uwzględniający rodzaj przegrody, w jakiej została zamontowana.

Jakie są rodzaje szyb przeciwpożarowych?

Produkuje się je w trzech rodzajach. Pierwszym jest szkło sodowo-wapniowe lub borokrzemowe, wytwarzane jako pojedyncza tafla (czasem ze zbrojeniem z siatki stalowej). Poddaje się je procesowi termicznego wzmacniania, więc jest to szkło bezpieczne (hartowane). Jego zaletą jest bardzo odporność na odkształcenia pod wpływem temperatury i na szok termiczny, gdy zostanie polane wodą podczas akcji gaśniczej. Podczas pożaru nie traci też przejrzystości, co pozwala na sprawniejszą ewakuację ludzi z budynku i ułatwia orientację w przestrzeni strażakom. Niestety takie szkło w warunkach pożaru wytrzymuje zaledwie kilka minut, więc może być stosowane tylko w takich konstrukcjach, które nie muszą mieć klasy izolacyjności ogniowej (klasa E).

Pozostałe dwa typy to szyby klejone. Wielowarstwowe szkło ogniochronne powstaje z jednej lub kilku tafli z przekładkami wykonanymi ze specjalnego żelu. W czasie pożaru pochłania on temperaturę i pęcznieje “zapieka” w twardą masę na szkle. Podczas pożaru stanowi barierę dla ognia i temperatury (utrzymuje też spękane na kawałki szkła na miejscu). Z czasem jednak przekładka ulega zniszczeniu i cały proces powtarza się na kolejnej warstwie – im będzie ich więcej, tym lepsze będą właściwości ogniochronne szyby.

Dzięki zastosowaniu przekładek wielowarstwowe szyby przeciwpożarowe dobrze wytłumiają hałas, a po stłuczeniu zachowują się podobnie, jak szyby laminowane (zapieczony żel utrzymuje odłamki szkła, nie pozwalając im się rozprysnąć).

W drugim typie ogniochronnych szyb warstwowych żel stosuje się w 5-krotnie grubszej warstwie. Podczas pożaru taki żel staje się ekranem nie przepuszczającym wysokiej temperatury dalej.