Profesjonalne niszczeni dokumentów

Dokumenty zawierają newralgiczne dane o firmie i dane osobowe jej klientów. Aby bezpiecznie nimi zarządzać, stosuje się standardy bezpieczeństwa i określone procedury. Niszczenie ich również wymaga specjalnego podejścia, a duża ilość — specjalnych rozwiązań. W tym artykule odpowiadamy na pytanie, na jakiej zasadzie działają firmy oferujące profesjonalne niszczenie dokumentów, czy warto z niego skorzystać i czy jest to bezpieczne.

 

W wielu przypadkach zwykle niszczarki biurowe nie są wystarczające do utylizacji dużej ilości dokumentów. Świetnie sprawdzają się, gdy trzeba zniszczyć kilka stron poufnych danych, ale mają problem z masowym usuwaniem dokumentacji. Rynek doskonale wypełnił tę lukę firmami, które profesjonalnie zajmują się niszczeniem dokumentów. Oferują one swoje usługi firmom za pewną opłatą. Wiele z nich decyduje się skorzystać z takiej opcji, licząc na szybkie rozwiązanie problemu, jakim jest utylizacja ogromnej ilości danych.

 

Szybkość

 

Szybkość i wygoda to zdecydowane zalety takiego rozwiązania. Firma, zlecając zniszczenia dokumentacji przygotowywanie tylko te dane i tutaj jej rola się kończy. Firmy same odbierają papiery, przewożą do specjalnego zakładu i tam je niszczą. Pracodawca nie musi martwić się o ręczne i mozolne ich niszczenie w amatorski sposób na małej niszczarce a jedyne co otrzymuje w wypadku profesjonalnego sposobu to rachunek. Opłata i tak będzie lepszym rozwiązaniem niż przechowywanie danych i utylizacja dokumentów.

 

Bezpieczeństwo niszczenia danych przez zewnętrzne firmy

 

Przekazując dane i dokumenty zewnętrznym firm nawet w celu zniszczenia wywołuje pewne obawy o dalszy los. Zupełnie niesłusznie. Owszem, istnieje pewne ryzyko skopiowania lub wykradzenia, ale z pewnością nie jest większe niż w przypadku pracowników firmy, które je obsługują. Pracownicy takich firm są sprawdzani i przeważnie zatrudnia się tylko tych niekaranych. Oprócz tego istnieją liczne procedury bezpieczeństwa jak zalakowane koperty czy monitoring. Decydując się zatem na taką opcję, nie musimy obawiać się wycieku danych, gdyż te dokumenty niszczone są według jasno określonych procedur.

Zobacz artykuł o bezpieczeństwie danych w firmie.