Tworzenie ankiet online

Ankieta jest podstawowym narzędziem w procesie badania rynku i opinii publicznej. Bardzo często jest wymagana na studiach, jako praca zaliczeniowa. Jej stworzenie jest dziecinnie proste, o ile ma się dostęp do Internetu. Można wówczas skorzystać z darmowych szablonów ankiet, z programów wspomagających tworzenie ankiety.

Wystarczy wpisać przygotowane wcześniej pytania, a program ładnie i zgrabnie to w całość złoży. Później pozostaje już tylko rozesłać ankietę do potencjalnych adresatów. Listę odbiorców trzeba sobie samemu przygotować, chyba że chcemy zamieścić ją na konkretnym forum, na konkretnej stronie z prośbą o wypełnienie.

Na czym się skupić?

Tworząc ankietę online koncentrujmy się na temacie i na wnioskach, jakie chcemy uzyskać poprzez swoją ankietę. Natłok pytań mniej istotnych zniechęca odbiorcę.

Ciekawym pomysłem na stworzenie interesującej ankiety jest wplecenie kilku dowcipnych pytań, żartów. Wówczas ankieta ma formę przyjemnego dialogu ankietera z ankietowanym i czas jej poświęcony mija szybko i miło.

Niezbędne narzędzia

Serwisy wspomagające przygotowanie ankiety, z reguły zawierają sporo znaczących informacji na temat konstruowania ankiet, analizowania ich wyników i sposobu przeprowadzenia całego wywiadu. Warto z nich korzystać, szczególnie, gdy się nie ma wprawy w tworzeniu ankiety.

Doświadczenie czyni mistrza, mówi mądre powiedzenie. Pierwsza, druga ankieta może nie wypaść, jak byśmy tego oczekiwali. Źle skonstruowane pytania, nudne lub zawiłe mogą „położyć” całą pracę. Również forma prośby o wypełnienie musi być przemyślana, odrobina dyplomacji cuda może zdziałać.