Jak czyścić/serwisować komputer?

Jak wszystko, także urządzenia elektryczne i elektroniczne się zużywają i mogą ulec awarii. By zminimalizować ryzyko nieprzewidzianych zdarzeń, warto regularnie czyścić sprzęt. Dotyczy to zwłaszcza komputerów, które należy sprzątać w sensie fizycznym oraz w znaczeniu porządkowania struktury danych.

Porządki wewnątrz i na zewnątrz

 

Nieodpowiednie użytkowanie komputera doprowadza do nagromadzenia w jego pamięci wielu zbędnych plików. Dane te nie są do niczego potrzebne, ale ich obecność obciąża procesor i obniża jego wydajność. W efekcie urządzenie coraz wolniej działa, czyli coraz wolniej wykonuje zadane mu operacje, np. otwiera programy. Niekiedy się zawiesza, jeśli użytkownik korzysta ze zbyt wielu programów jednocześnie.

By tego uniknąć, należy regularnie sprzątać dysk. Nie chodzi o to, byśmy pozbywali się jakiś zdjęć, filmów, grafik czy gier. Porządkowanie zasobów polega na używaniu odpowiednich aplikacji, które usuną zbędne obiekty (m.in. pliki i foldery tworzone przez przeglądarki, obce pliki językowe), zdezaktywują wybrane programy (wiele z nich nie musi być uruchamiana podczas włączania systemu operacyjnego).

Jednak od czasu do czasu warto przeprowadzić sprzątanie w sensie usuwania kurzu i innych zabrudzeń. Ich zbytnie nagromadzenie może utrudniać maszynie pracę i zwiększać ryzyko awarii. Konserwowanie podzespołów pozwoli utrzymać komputer w dobrej kondycji, czyli zapewni wysoką wydajność.

Pierwszym krokiem jest demontaż obudowy. Ze środka usuwamy kurz i sierść (trafiają do wnętrza wskutek działania wiatraków chłodzących procesor). Podzespoły czyśćmy ostrożnie. Po zakończeniu pracy i przykręceniu płyt nic nie może pozostać luźne.

Szczególnej uwagi mogą wymagać wiatraki chłodzące, na których zgromadziły się włosy czy sierść. Zanieczyszczenia te zwiększają temperaturę układu scalonego, zwiększają też zużycie energii (żeby zapewnić odpowiedni poziom chłodzenia, wiatraki muszą kręcić się szybciej, ale wskutek spętania nie mogą).

Niekiedy konieczne będzie rozkręcenie maszyny. Wszystkie złącza i elementy trzeba przetrzeć szmatką nasączoną etanolem. Należy przedmuchać kostki i wszystko złożyć od nowa.