Jak przygotować dom przed zimą?

W okresie zimowym wiele urządzeń i instalacji ma tendencję do odmawiania posłuszeństwa. Te ostatnie są efektem trudnych warunków atmosferycznych. Jeśli awarie nie dezorganizują naszego życia, nie pogarszają jego komfortu, nie stwarzają zagrożenia, nie musimy się nimi przejmować i ich naprawami możemy poczekać do wiosny.

Sprawdzić instalacje i najważniejsze konstrukcje

 

Jednak mimo to warto przygotować się na nadejście zimy. Odrobina prac czy drobne remonty pozwolą uniknąć poważnych wydatków.

Dotyczy to np. instalacji wodnej w ogrodzie. Musimy opróżnić ją z wody. Nie możemy dopuścić do jej zamarznięcia, ponieważ grozi to rozsadzeniem rur. Zakręćmy więc zawory i w razie konieczności przedmuchajmy przewody sprężonym powietrzem.

Przed nastaniem zimy należy też obejrzeć rynny. Muszą być wolne od zanieczyszczeń w postaci igliwia czy igieł. Mogą one zatamować odpływ wody i doprowadzić do przeciążenia w jakimś punkcie, co grozi oderwaniem uchwytu, zaciekami oraz uszkodzeniem dachu. Rynny należy szczególnie sprawdzić wtedy, gdy w ich wnętrzu przebiega instalacja przeciwoblodzeniowa.

Nad rynnami można zainstalować płotki śniegowe. Dzięki nim biały puch nie będzie zalegać na rynnach.

Żeby zima nie przyniosła niemiłej niespodzianki, musimy skontrolować piec, instalację grzewczą i wentylację, a zwłaszcza komin. Niesprawne urządzenia grożą wydzielaniem się śmiertelnego tlenku węgla, którego nie widać ani nie czuć.

Nie zapomnijmy o oknach. Skontrolujmy ich szczelność. Tę czynność najlepiej wykonać, gdy jest ciepło. Wówczas będziemy mieć czas i dogodne warunki, by wymienić stolarkę.