Jak wybrać właściwy zakład pogrzebowy?

Przy organizacji pogrzebu bliskiej osoby jednym z najważniejszych elementów jest wybór zakładu pogrzebowego. Firma zajmująca się przygotowaniem pochówku bliskiej osoby powinna zapewniać, m.in.: transport zwłok, usługi kosmetyczne, miejsce w prosektorium  oraz organizację obrzędu świeckiego lub katolickiego. Ważna jest także lokalizacja, cena oraz czas oczekiwania.

Chociaż korzystanie z usług zakładu pogrzebowego przy pochówku bliskiej osoby nie jest obowiązkowe, to warto z nich skorzystać. Tego typu firmy zajmują się kompleksową organizacją pogrzebu i pozwalają rodzinie na spokojne przeżywanie śmierci bliskiej osoby.

Usługi zakładów pogrzebowych

Zakład pogrzebowy powinien zapewniać transport zwłok, załatwianie formalności, związanych z organizacją pochówku oraz opcjonalnie, za dodatkową opłatą, usługi kosmetyczne i miejsce w prosektorium. Szczególnie istotną kwestią jest transport zwłok, ponieważ przewóz trumny z ciałem możliwy jest za pomocą karawanu pogrzebowego (specjalnego samochodu z wydłużonym tyłem). Innym bardzo ważnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę przy wybieraniu zakładu pogrzebowego, są formalności związane z organizacją pochówku. Tego typu firmy powinny zadbać o: miejsce na cmentarzu, przebieg ceremonii pogrzebowej oraz miejsce w prosektorium. Kwestie związane z formalnościami z organizowaniem posługi kapłańskiej (przy obrządku katolickim) zazwyczaj leżą w gestii bliskich zmarłego.

Cennik usług zakładów pogrzebowych

Bardzo ważną kwestią przy wyborze zakładu pogrzebowego, zwłaszcza przy ograniczonym budżecie, jest cennik usług firm, zajmujących się organizacją pochówku. Duży wpływ na koszt usług świadczonych przez zakład pogrzebowy ma ich zakres. Zazwyczaj cena waha się pomiędzy 1500 a 2500 zł. Przy wyborze zakładu pogrzebowego warto dopytać o tym, co znajduje się w cenie oraz o dodatkowo płatne usługi, w tym, np. trumnę, usługi kosmetyczne, zakup tabliczki na grób oraz przygotowanie nekrologu.

Umowa z domem pogrzebowym

Przy korzystaniu z usług domu pogrzebowego warto zadbać o formalności, czyli o sporządzenie umowy. Ważne jest, aby była ona zrozumiała i nie zawierała nieścisłości, związanych z ceną usług. Umowa z zakładem pogrzebowym powinna zawierać takie elementy, jak:

  • przedmiot zamówienia,
  • wynagrodzenie i obowiązki wykonawcy,
  • prawa i obowiązki zamawiającego,
  • okres obowiązywania umowy,
  • kary umowne.