Walka ze stresem na własną rękę

Do najpoważniejszych problemów zdrowotnych i społecznych naszych czasów należy stres – jego negatywna odmiana. Jeśli towarzyszy nam zbyt często, zbyt długo, nasz organizm rozregulowuje się, ponieważ na stałe traci równowagę wewnętrzną. Taki stan powoduje wiele groźnych skutków.

Odskocznia od zmartwień

 

Wyróżnia się dwie odmiany stresu: korzystną i niekorzystną (szkodliwą). Zwykle ta druga jest efektem przekroczenia poziomu optymalnego pobudzania, zmotywowania, jakie wywołuje eustres, czyli dobry stres.

W wyniku oddziaływania stresu szkodliwego (dystresu) tracimy pewność siebie. Uważamy, że przestajemy panować nad sytuacją. Pojawiające się trudności jawią się nam jako te nie do pokonania. Każda trudna sytuacja wywołuje lęk, który prowadzi do poczucia winy. To ostatnie może dotyczyć np. tego, że wstydzimy się swojej postawy, że zwiedliśmy w jakiejś sytuacji, że przestaliśmy radzić sobie z problemami.

Permanentny dystres sieje spustoszenie w naszym organizmie. Najczęściej kojarzonym negatywnym następstwem złego stresu jest oczywiście nerwica, która pogarsza stan i kondycję serca, układu pokarmowego, nerek i innych narządów. Pierwsze objawy to kłopoty z zasypianiem, nieefektywny relaks (codziennie wstajemy niewyspani i zmęczeni). Obserwuje się też mimowolne zmniejszenie masy ciała albo odwrotnie – tycie.

Dla własnego dobra konieczna jest więc walka ze stresem. Na czym miałaby ona polegać? Na zamianie dystresu w eustres, czyli kontrolowaniu poziomu pobudzenia generowanego przez wewnętrzne i zewnętrzne żądania.

Jak walczyć ze stresem? Trzeba znaleźć jakąś – byle pozytywną – odskocznię od problemów w pracy, życia prywatnego. Może to być codzienna aktywność fizyczna. Nie musimy od razu bić rekordów i spędzać na siłowni połowy dnia. Rodzaju ruchu dobierzmy do własnych upodobań i możliwości organizmu. Dla jednego idealnym sposobem na odstresowanie będzie jazda rowerem, dla innego bieganie, dla jeszcze innego – spacery nordyckie (nordic walking).

By nie myśleć stale o problemach zawodowych czy osobistych, musimy znaleźć sobie jakieś hobby. Będzie ono spełniać dwie funkcje. Po pierwsze, pozwoli na pewien czas zapomnieć o zmartwieniach. Po drugie, ukoi nerwy, odpręży.