Szczelne okna zmniejszają zużycie ciepła

Przez okna mieszkanie może tracić nawet 20 proc. ciepła. W skali roku straty z tego tytułu mogą sięgnąć kilku tysięcy złotych. Warto zainwestować w szczelne profile okienne. Dzięki temu zmniejszymy wydatki na ogrzewanie i zapewnimy sobie odpowiedni mikroklimat, który poprawi jakość snu.

Współczynnik przenikania <1,0

Trudno sobie wyobrazić dom czy mieszkanie bez okien. To jeden z elementów lokalu mieszkalnego, który wpływa na odczuwany komfort. Problem w tym, że okna to najcieńszy element ściany. Tą drogą wydostaje się więc najwięcej ciepła.

Żeby ograniczyć te straty, nie trzeba zamurowywać otworów okiennych. Wystarczy wymienić profile na energooszczędne. Przy poszukiwaniu dobrych okien należy się kierować współczynnikiem przenikania ciepła (oznaczany jako Uw).

Szczelne profile to takie, w których wspomniany parametr ma wartość mniejszą niż 1,0. Im mniej, tym lepiej. To oznacza niższe straty ciepła. Miejmy jednak świadomość, że im większa szczelność, tym gorsza cyrkulacja powietrza w pomieszczeniu.

Wstawienie okien z niskim Uw może pociągnąć za sobą konieczność remontu instalacji wentylacyjnej albo nawet postawienia na całkiem nowe (droższe) rozwiązanie. Tak dzieje się w przypadku budownictwa pasywnego, którego immanentnym elementem jest wentylacja mechaniczna połączona z rekuperacją ciepła.