Czym jest ocena ryzyka zawodowego

Dziś bardzo wielką wagę przywiązuje się do bezpieczeństwa pracowników i oczywiście nie może nas to ani trochę dziwić. Przede wszystkim należy wspomnieć o tym, że za bezpieczeństwo każdego swojego pracownika odpowiedzialny jest pracodawca. To on musi zrobić wszystko, aby ten czuł się bezpieczny i nie groziło mu żadne niebezpieczeństwo.

Czy jest BHP?

Przede wszystkim mowa tutaj o zestawieniu stanowisk pracy w jak najbardziej bezpieczny sposób. Dziś w przygotowaniu takich stanowisk na pewno pomocna jest ocena ryzyka zawodowego. Mimo, że dla wielu z nas jest top termin, który nie mówi zbyt wiele to należy zaznaczyć, że jest on bardzo ważny w aspekcie naszej pracy.

Kto się tym zajmuje?

Taką ocenę ryzyka zazwyczaj przygotowują specjaliści od BHP, ale nie zawsze tak jest. Zwłaszcza w małych przedsiębiorstwach taka ocena ryzyka zawodowego często przygotowywana jest przez samych właścicieli. Sytuacja jest o wiele bardziej skomplikowana kiedy zarządzamy większą firmą. Tutaj nie jest już tak łatwo i w takich sytuacjach najlepiej jest to powierzyć osobie, która jest w tym zakresie specjalistą.