Jak wybrać firmę oferującą transport niestandardowych ładunków?

Transport specjalistyczny to usługa polegająca głównie na przewożeniu ładunków niestandardowych, wymagających odpowiednich pojazdów, naczep etc. Można do niej zaliczyć transport maszyn budowlanych, takich jak: wózki widłowe, koparki, dźwigi oraz transport maszyn rolniczych, np. pługów czy siewników, a także innych towarów o niestandardowych rozmiarach, dużej wadze i gabarytach. Jednym słowem wszystkiego, czego nie da się przewieźć standardowymi pojazdami.

Wiele operatorów logistycznych oferuje ten rodzaj transportu w ramach obsługi magazynowo-logistycznej. Korzystanie z takiej oferty jest wyjątkowo korzystne dla wszystkich, którzy planują nawiązać współpracę z danym operatorem logistycznym również w innych dziedzinach (np magazynowanie bądź spedycja).

Specyfika transportu specjalistycznego

Transport ten wymaga użycia specjalnych pojazdów, przystosowanych do przewożenia wielkogabarytowych towarów bądź maszyn. Często używane są naczepy niskopodwoziowe, które umożliwiają sprawniejszy załadunek i rozładunek. Prócz naczep niskopodwoziowych, wiele firm specjalizujących się w tego typu transporcie posiada również odpowiedni sprzęt, taki jak wciągarki, dźwigi samonośne czy rampy najazdowe, które również usprawniają i ułatwiają załadunek danej maszyny.

Na co warto zwrócić uwagę?

Przy nietypowych zleceniach, dotyczących przewozu maszyn budowlanych czy rolniczych warto zwrócić uwagę, na to czy firma, której powierzamy transport dysponuje specjalistycznym sprzętem oraz odpowiednim zapleczem technicznym. Również planowana trasa przejazdu nie jest bez znaczenia, szczególnie w przypadku naczep niskopodwoziowych, w których pokład ładunkowy znajduje się poniżej kół. Przy wyborze trasy należy zwrócić uwagę na ewentualne utrudnienia na trasie, zbyt niskie wiadukty czy zakazy i ograniczenia.

Warto również zwrócić uwagę  na lokalizację firmy, szczególnie w dużych miastach. Przykładowo, firma świadcząca usługę transportu specjalistycznego w Warszawie powinna mieć siedzibę blisko węzła komunikacyjnego, gdyż umożliwia to szybszy i sprawniejszy dojazd do odpowiedniej trasy.

Koszty

Większość firm wycenia taką usługę indywidualnie z uwzględnieniem wagi maszyny, która ma być przewieziona, odległości czy specyfiki sprzętu używanego do załadunku i rozładunku.

Wiele osób zaczyna poszukiwania odpowiedniej firmy od stron www, co w dzisiejszych czasach jest bardzo dobrym posunięciem. Znajdując odpowiedniego operatora logistycznego/firmę transportową, należy złożyć zapytanie ofertowe (często również w formie elektronicznej), opisując dokładnie zlecenie oraz specyfikę ładunku.

Tego typu usługi najlepiej powierzyć profesjonalnej firmie, specjalizującej się w tej dziedzinie transportu, gdyż wymaga ona szczególnego planowania i doświadczenia zleceniobiorcy. Tylko przedsiębiorstwa posiadające odpowiednie kompetencje, zaplecze techniczne sprzęt i doświadczenie, są w stanie wykonać rzetelnie taki rodzaj usługi.