Ćwiczenia jogi

Joga to dla jednych styl życia, a dla innych sposób wspomagający odchudzanie i modelujący sylwetkę. Asany to idealne rozwiązanie dla osób, które potrzebują relaksu, wyciszenia i ogólnego wzmocnienia mięśni, a nie ich intensywnego rozrostu. Do praktykowania asanów nie potrzebujemy żadnych nakładów finansowych, wystarczy luźny, nie krępujący ruchów strój i mata do ćwiczeń lub zwykły dywan. Joga wpływa na samoświadomość ciała, poprawia naszą postawę oraz koncentrację uwagi. Jednak nie każdy potrafi skupić się na ćwiczeniach w grupie-wiele osób preferuje samotne praktykowanie jogi w domowym zaciszu. Jeżeli też chciałbyś wykonywać asany w domu, ale nie wiesz od czego zacząć, zapoznaj się z poniższymi wskazówkami.

 

Kiedy ćwiczyć jogę?

Koncentracja jest niezbędnym czynnikiem, aby nasze ćwiczenia zostały wykonane prawidłowo, dlatego najlepiej ćwiczyć wczesnym rankiem, lub wieczorem, tak by żaden z domowników nas nie rozpraszał. Wielu sympatyków jogi podkreśla, że powinno się ją praktykować każdego dnia. Na początku ćwicz do 30 minut dziennie, a z czasem, gdy asany nie będą sprawiały ci już trudności wydłuż sesje do godziny.

 

Jak robić asany?

Wiele osób ma na początku problemy z utrzymaniem równowagi i koncentracją, ale to mija, więc nie można się tym zniechęcać. Istnieje bardzo dużo zestawów ćwiczeń, warto kupić książkę ze zdjęciami asanów, aby mieć pewność, ze przyjmujemy prawidłowe pozycje.

Różnorodność ćwiczeń jest tak duża, że z łatwością dobierzemy asany odpowiednie dla naszej kondycji, wieku i stanu zdrowia. Staraj się wykonywać kilka sesji poświęconych każdej części ciała, aby rozwijało się ono harmonijnie. Sesję możesz zacząć od skłonów do przodu, skłonów z elementami skrętów lub skłonów na boki, czyli trójkąta. Na początku staraj się wytrzymać w każdej pozycji około 30 sekund, następnie wydłuż ten czas do minuty. Pamiętaj, że ćwiczenia nie mogą sprawiać ci bólu.

Po wykonaniu asanów powinieneś czuć się rozluźniony i zrelaksowany.