Dopasuj fryzurę do twarzy

Często zastanawiamy się jak dobrać odpowiednią fryzurę do twarzy, jej kształtu, wyglądu, koloru cery. Włosy powinny dodawać nam urody a nie szpecić, podkreślać młodzieńczy, zdrowy wygląd, nie pogłębiać mankamentów urody, ale skutecznie je tuszować jak dobry kosmetyk.

 

Rodzaje kształtów twarzy

 

Pierwszym krokiem jest przyjrzenie się sobie w lustrze i zakwalifikowanie swojej twarzy do konkretnego typy. Jest ich pięć: twarz owalna, twarz kwadratowa, twarz prostokątna, twarz trójkątna (sercowata) i ostatnia to twarz owalna.

 

Następnie mierzymy szerokość twarzy (od kości policzkowych), szerokość linii szczęki (od najszerszego do najszerszego punktu), szerokość czoła również w najszerszych punktach (między linią brwi a krawędzią włosów), wysokość twarzy (od podbródka do krawędzi włosów). Analizujemy te wyniki i zakwalifikowujemy naszą facjatę do konkretnej kategorii. I tak: twarz owalna – miara długości stanowi ok. 1,5 miary szerokość, twarz okrągła – ma niemal identyczną długość i szerokość, twarz podłużna lub prostokątna – wyraźnie dłuższa niż miara jej szerokości.

 

Teraz już tylko pozostaje nam dopasowanie fryzury do twarzy.

 

Twarz owalna charakteryzuje się: wysokim czołem, lekko wydłużonym podbródkiem, zwężeniem na linii żuchwy niż na linii skroni, krawędź włosów jest lekko zaokrąglona. Do tej twarzy pasuje niemal każda fryzura. Należy jednak unikać rozpuszczonych włosów z przedziałkiem pośrodku głowy.

Twarz kwadratowa to szerokie czoło i żuchwa oraz wystające kości policzkowe. Polecane tu są długie lub półdługie, raczej proste włosy, lekko podwinięte na końcach lub pofalowane, cięcia warstwowe, z pazurkami, które zamaskują wydatne kości policzkowe, wycieniowane końcówki, przedziałek z boku. Należy unikać: bujnych tapirów i burzy loków, gładkich, prostych fryzur, prostej, ciężkiej grzywki.

Twarz prostokątna jest długa i szczupła, ma podobną szerokość na linii czoła i tuż poniżej kości policzkowych, wydłużona brodę oraz wysokie czoło. Zalecane tu są półdługie fryzury, loki, fale, krótkie fryzury z grzywką miękko okalającą twarz, warstwowe cięcia, dodające miękkości prostym, ostrym rysom lub fryzury puszyste, skupiające objętość po bokach twarzy. Należy unikać długich, prostych włosów, fryzur z odsłoniętym czołem, bez grzywki oraz wysokich uczesań na czubku głowy.

Twarz trójkątna charakteryzuje się szerokim czołem, wydatnymi kośćmi policzkowymi i mała brodą. Dolna część twarzy jest wyraźnie węższa niż górna. Tu fryzury powinny być krótkie, klasyczne takie jak: krótkie kręcone włosy, klasyczny bob, raczej krótka grzywka, (jeśli preferujesz dłuższą to musi być zaczesana na bok), dopuszczalne są włosy długie lub półdługie cieniowane, z przedziałkiem z boku. Końce włosów winny być puszyste i kręcone, aby zrównoważyć wąski dół twarzy, a ich upięcie do góry z wypuszczonymi, luźno opadającymi na twarz pasemkami. Nie należy stosować: całkowitego odkrycia czoła, spinania włosów w koński ogon, bardzo krótkich fryzur, bardzo wysokich upięć, które optycznie wydłużają brodę.

Twarz okrągła to pełne policzki, niezbyt wysokie czoło i zaokrąglona, mała broda. Zaleca się tu jej wyszczuplenie dzięki zastosowaniu: pazurków, długich, prostych włosów podwiniętych na końcach, delikatnym falom, cięciom powyżej linii żuchwy, upięciu włosów do góry, fryzurom dodającym objętości i wysokości na czubku głowy. Należy unikać: fryzur kończących się na linii żuchwy, prostej grzywki (skraca buzię i poszerza) gładkich, przylegających fryzur.

 

Uwagi końcowe

 

Po zakwalifikowaniu naszej twarzy do konkretnego typu i wybraniu odpowiedniej fryzury pozostaje nam już tylko wybrać się do dobrego fryzjera, który nasze marzenia o pięknym wyglądzie zrealizuje w najdrobniejszym szczególe.