Ekskluzywne meble kuchenne

Każdy chce mieszkać we wnętrzu, które będzie u odpowiadać. Problem w tym, że każdy ma inne wymagania i priorytety. Jedni zadowolą się tanimi meblami, a inni sięgają po rozwiązania z wyższej półki. Dotyczy to również mebli kuchennych.

Gatunek ma znaczenie

Wydawałoby się, że nie ma nic prostszego niż wybór mebli do kuchni. Kilka szafek, do tego stół i krzesła – cóż w tym trudnego? Jeśli zajmowane lokum traktujemy przede wszystkim w kategoriach użytkowych, wybór mebli kuchennych rzeczywiście nie będzie mieć większego znaczenia.

Lecz dla wielu osób liczy się też estetyka. Przy pomocy mebli i – szerzej – aranżacji wyrażają swój charakter. Takie osoby muszą się dobrze zastanowić nad wyborem mebli. Nie chodzi tu tylko o design, ale głównie gatunek drewna. Ten ostatni rzutuje bowiem na trwałość przedmiotów i atmosferę wnętrza.

Dzisiaj meble kuchenne produkuje się z wielu surowców. Do wytworzenia tych z niższej i średniej półki używa się płyt MDF, które niekiedy pokrywane są fornirem (ale wówczas są znacznie droższe). Ekskluzywne meble kuchenne powstają z drewna litego.

Płyty MDF są łatwe w obróbce i łatwo dostępne, co przekłada się na ich niską cenę. Materiał ten nadaje się do produkcji mebli o niestandardowych kształtach. Płyta MDF, zwłaszcza fornirowana, dobrze wygląda we wnętrzach nowoczesnych i tradycyjnych.

Drewno lite prezentuje się świetnie we wnętrzach surowych i nowoczesnych. Idealnym przykładem jest styl skandynawski. Ważną zaletą tego materiału jest jego trwałość. Meble kuchenne z drewna litego posłużą nam przynajmniej kilka dekad. Naprawdę warte są swojej ceny.

Jeśli zdecydowaliśmy się na drewno lite, możemy też określić gatunek drewna. W przemyśle meblarskim najczęściej wykorzystuje się dąb, czereśnię, olchę i jesion. Wbrew pozorom nie jest to błahy wybór. Każdy gatunek ma bowiem inne właściwości.

Dąb jest bardzo wytrzymały i odznacza się wysokimi walorami estetycznymi. Wadą jest wysoka cena, która przekracza 1 tys. zł za metr kwadratowy. Warto pamiętać o zmianie koloru surowca wraz z upływem czasu. Zaraz po wykonaniu meble są szarożółte. Później ich barwa przechodzi w brązowy – najpierw jasny, a następnie ciemny. Słoje są proste i nierównomiernie rozmieszczone.

Także czereśnia wyróżnia się kolorytem i dużą twardością, która przekłada się na trwałość gotowych przedmiotów. Wadą jest wysoka cena, co wynika z małej odporności na warunki atmosferyczne i biologiczne (szkodniki).

Olcha polecana jest tym, którzy gustują w bardziej tradycyjnych wnętrzach. Meble wykonane z tego gatunku sprawdzają się w każdych warunkach, czyli również wilgotnej i pełnej różnorodnych zapachów kuchni. Za ekskluzywne meble kuchenne z olchy nierzadko trzeba zapłacić nawet 10 tys. zł za metr kwadratowy. Pamiętajmy też o jej reaktywności biologicznej olchy. Innymi słowy: może uczulać.

Najdroższym gatunkiem, z którego produkuje się przedmioty użytkowe do kuchni, jest jesion. Jego cena dochodzi do 20 tys. zł za metr. W zamian otrzymujemy wielopokoleniowe meble, które przetrzymają niemal wszystko.

Jeśli już wybraliśmy gatunek, przyszedł czas na markę. Eksperci polecają Rust. Więcej o niej przeczytamy na stronie http://rust.pl/.