O wyższości plis okiennych nad żaluzjami i roletami

Zasłonią powierzchnię od dowolnym kształcie. Umożliwią stworzenie ciekawej aranżacji. Skutecznie odgrodzą przed wzrokiem ciekawskich i zapobiegną nadmiernemu nagrzewaniu się wnętrza. Takie właśnie są plisy okienne – rewolucyjne zasłony, których popularność szybko rośnie.

Zasłony na okna standardowe i niestandardowe

Plisy okienne pojawiły się w naszym kraju mniej więcej w połowie pierwszej dekady XXI wieku. Polacy szybko przekonali się do zalet tych innowacyjnych zasłon, które chronią przed upałem, zimnem, nadmiernym nasłonecznieniem i wzrokiem przechodniów czy sąsiadów.

Do tego są bardzo eleganckie. Oferta materiałowa stosowana w plisach jest bardzo bogata. Możemy wybierać w różnych motywach, fakturach i kolorach. Bez trudu dopasujemy je do każdego wnętrza, tworząc niepowtarzalną aranżację.

Plisy wyróżniają się tym, że umożliwiają zasłonięcie dowolnego fragmentu okna. Można je przesuwać niczym plansze elementy na ekranie dotykowym – w górę, w dół, na boki, po skosie. Zwykłe rolety i żaluzje na to nie pozwalają. Mało tego, plisami okiennymi da się zasłonić otwór o dowolnym kształcie, a nie tylko prostokątne okna. Jeśli szukamy funkcjonalnej zasłony do swoich trójkątnych, trapezowych czy kolistych okien w domu, mieszkaniu bądź biurze, wybór jest oczywisty.

Plisy okienne świetnie nadają się na zasłony do okien pionowych, dachowych i balkonowych. Listwy przyszybowe zapobiegają niepożądanemu falowaniu zasłon na wietrze. Otwieranie takich okien odbywa się swobodnie.

Istnieją cztery stopnie przezroczystości żaluzji plisowanych. Poczynając od najbardziej delikatnych (zatrzymujących dopływ światła w najmniejszym zakresie), są to: plisy transparentne, przepuszczające światło, zacieniające i zaciemniające.

Te pierwsze spełniają funkcję lekkiej firanki. Nieznacznie chronią prywatność, prawie w ogóle nie stanowią bariery dla promieni słonecznych. Żaluzje przepuszczające stanowią większą przeszkodę dla wzroku osób postronnych oraz światła.

Plisy zacieniające chronią przed refleksami słonecznymi. Przepuszczają światło dzienne w niewielkim stopniu. Zapewniają dobrą ochronę prywatności. Natomiast plisy zaciemniające to idealne rozwiązanie do sypialni, sal szkoleniowych i konferencyjnych. Całkowicie pochłaniają światło z zewnątrz. Dla oczu stanowią barierę nie do sforsowania.

Dzisiaj plisy okienne zamówimy bez wychodzenia z domu. Na stronach dostawców dostępne są narzędzia umożliwiające skonfigurowanie zamówienia. Wybierzemy rodzaj zasłony, jej rozmiary i sposób montażu (między listwami przyszybowymi, na listwach przyszybowych oraz bezinwazyjnie, tj. poprzez nakładki lub naklejki na ramy okienne).

Znajdziemy tam również instrukcje prawidłowego pomiaru. Świetny przykład to opis na stronie Nafi z Warszawy: http://www.plisa.sklep.pl/pomiar/instrukcja-pomiaru-plisy-do-okien-pionowych.