Okna dopasowane do naszych potrzeb

Lokalizacja budynku rzutuje na to, jakie okna zostaną w nim zamontowane. Przy wyborze liczy się też przeznaczenie i umiejscowienie pomieszczeń względem słońca. Ważne jest też natężenie hałasu panujące w danej okolicy. Wybór może być też determinowany przez pożądane poczucie bezpieczeństwa.

Liczą się priorytety, cena jest mniej ważna

Żeby okna spełniły nasze oczekiwania, musimy je wybierać z uwzględnieniem naszych oczekiwań. One mają pierwszeństwo przed ceną czy rodzajem surowca, z jakiego profil zostanie wytworzony.

Dla większości priorytetem będzie współczynnik przenikania ciepła, czyli termoizolacyjność okna. Parametr ten informuje, ile ciepła przenika przez daną przegrodę w określonym czasie. Wskaźnik ten oznaczany jest jako U i wyrażany w W/m2K.

Obowiązujące normy wskazują, że współczynnik nie może być większy niż 1,7 W/m2K. Warto jednak kupić bardziej energooszczędne okna. Dzięki temu można zaoszczędzić od 30 do nawet 50 proc. na rachunkach.

Ważna jest też lokalizacja obiektu. Przy w okolicy o dużym natężeniu hałasu zastosowanie znajdą okna o dobrej izolacyjności akustycznej. Mają one współczynnik Rw większy od 40 dB.

Zupełnie czego innego potrzebować będzie lokator domu położonego na uboczu. W tym przypadku liczy się bezpieczeństwo, czyli odporność na włamania. Taką właściwość mają profile z systemem antywyważeniowym oraz innymi rozwiązaniami utrudniającymi przestępcom sforsowanie przeszkody, czyli ryglami hakowymi, klamkami zamykanymi na klucz, przeciwbieżnymi zamknięciami środkowymi.

W przypadku nasłonecznionych pomieszczeń problemem może być zbyt wysoka temperatura wiosną i latem. Szyby z powłoką refleksyjną zapobiegną przegrzewaniu się pomieszczeń intensywnie oświetlanych przez słońce. Wówczas większość promieniowania zewnętrznego będzie odbijana.

Każdy ma więc inne wymagania względem okien. Wszyscy mogą, a nawet powinni kupować je u sprawdzonych dostawców.