Savoir vivre w biznesie

Umiejętność właściwego zachowania się przyda się w każdej sytuacji. W sytuacjach biznesowych może być ona szczególnie cenna, gdyż może od niej zależeć nasza zawodowa przyszłość lub zawarcie udanego kontraktu.

Nie szata zdobi człowieka?

Etykieta, zarówno w życiu codziennym, jak i biznesie zaczyna się zazwyczaj od stroju. Reguły ubierania się w pracy lub na tzw. „spotkaniach w interesach”. Rozluźniły się w ostatnich latach jednak podstawowe standardy obowiązują.

W większości przypadków standardem dla mężczyzn jest garnitur o klasycznym kroju, do którego należy dobrać stonowane dodatki. Krawaty w intensywnych kolorach lub zbyt obcisłe spodnie mogą nie być dobrym pomysłem.

W przypadku pań odpowiednikiem garnituru jest dwuczęściowy kostium lub marynarka (żakiet) plus sukienka. Biżuteria powinna być gustowna i niezbyt ekstrawagancka. W wielu firmach i środowiskach nie jest tez dobrze widziane nadmierne eksponowanie seksapilu, warto zatem pamiętać np. o odpowiedniej długości spódnicy.

Jak wzbudzić zaufanie?

Jak wiadomo w kontaktach międzyludzkich pierwsze wrażenie jest najważniejsze więc warto pamiętać też o tym w kontaktach zawodowych. Kiedy jesteśmy pierwsi na umówionym spotkaniu, to po przyjściu partnera bezwzględnie należy wstać podczas przywitania.

Często trudna kwestia jest podawanie ręki. Warto zachować zasadę, że pierwsza podaje rękę osoba wyższa rangą, a w przypadku równorzędnych parterów – osoba starsza. Pamiętajmy tez o mowie ciała i zasadach kulturalnej konwersacji. Patrzymy rozmówcy w oczy i siedzimy w pozie sugerującej skupienie na nim uwagi.

Niedopuszczalne jest przerywanie rozmów w pół słowa i podnoszenie głosu. Unikajmy poruszania tzw. drażliwych kwestii (polityka, religia), a jeśli decydujemy się na żart, powinien być on delikatny, w dobrym guście i w żadnym wypadku wulgarny.

Stosunki damsko-męskie

To prawdziwe pole minowe, także w kontaktach biznesowych. Polacy lubią być ostentacyjnie szarmanccy ale wielu kobietom taka postawa niezbyt się podoba. Rytualne cmokanie w rękę lepiej więc zostawić na rodzinne przyjęcia.