Jaki wózek widłowy kupić – elektryczny czy spalinowy?

Elektryczne wózki widłowe różnią się od spalinowych przede wszystkim rodzajem napędu. Pierwsze z nich przeznaczone są zarówno do pracy na otwartych przestrzeniach, jak i zamkniętych. Natomiast wózki widłowe spalinowe, ze względu na emisję szkodliwych spalin, polecane są do pracy na zewnątrz, np. przy budowie.

Wózki widłowe, zwane również sztaplarkami lub w skrócie widlakami, służą do transportowania, rozładowywania i załadowywania towaru. W zależności od rodzaju sprzętu można nimi przewozić nawet do 8 t asortymentu jednorazowo.

Elektryczne wózki widłowe

Elektryczne wózki widłowe, zwane również akumulatorowymi, sprawdzą się szczególnie dobrze w zamkniętych pomieszczeniach, np. magazynach czy halach produkcyjnych. Nie emitują one szkodliwych spalin i charakteryzują się niskim poziomem hałasu. Poza tym widlaki elektryczne są tanie w eksploatacji i w zależności od rodzaju i siły akumulatora można nimi pracować do 8 h bez przerwy. Poza tym widlaki elektryczne są wytrzymałe oraz bardzo proste w obsłudze. Niestety ich wadą jest stosunkowo wysoka cena, która waha się od 10 tyś. do nawet kilkudziesięciu zł. Wyjściem z tej sytuacji jest zakup wózka widłowego elektrycznego używanego, który jest znacznie tańszy od nowego sprzętu, a niejednokrotnie jest on w dobrym stanie technicznym i ma gwarancje 6 miesięcy lub 600 motogodzin.

Sztaplarki elektryczne można kupić w różnych wersjach, które różnią się od siebie przede wszystkim udźwigiem i maksymalną wysokością podnoszenia. Na rynku dostępne są wózki widłowe akumulatorowe z obciążeniem od 1600 kg do 8000 kg. Natomiast najmniejsza wysokość podnoszenia wynosi 6070 mm, a największa 8679 mm.

Spalinowe wózki widłowe

Spalinowe wózki widłowe są bardzo uniwersalnym rodzajem sprzętu, służącego do transportowania towarów. Jednakże w przeciwieństwie do widlaków elektrycznych, ze względu na emisję szkodliwych spalin i duży poziom hałasu nie można ich wykorzystywać do pracy w zamkniętych pomieszczeniach. Dobrze sprawdzą się przy różnego rodzaju budowach i pracach terenowych.

Podobnie jak wózki elektryczne, widlaki spalinowe występują w różnych wersjach, różniących się od siebie maksymalną wysokością podnoszenia i siłą nośności. Można kupić wózki spalinowe o udźwigu od 2000 do 8000 kg i o podnoszeniu sięgającym minimalnie 7180, a maksymalnie 8670 mm.