Jak prawidłowo układać panele. Poradnik

Panele układane są jako tzw. podłoga pływająca – nie należy ich kleić ani montować na stałe do podłoża, a wyłącznie łączyć ze sobą krawędziami. Układanie podłogi to jeden z ostatnich etapów wykończenia wnętrza i powinien się rozpocząć po zakończeniu wszelkich prac instalacyjnych.

Tuż po zakupie, zapakowane panele najlepiej zostawić na kilka dni w domu, w temperaturze pokojowej. Dzięki temu będą mogły się aklimatyzować i uformować. Panele warto układać dłuższym bokiem, prostopadle do okna. W ten sposób ukryjemy połączenia pomiędzy nimi i zyskamy efekt jednolitej podłogi.

Przygotowanie podłoża – oczyszczenie podłogi, ułożenie izolacji akustycznej

Układanie paneli należy rozpocząć od przygotowania podłoża. Powinno być ono suche i równe, ponieważ zwiększa to trwałość paneli i sprawia, że nie mają wypukłości. Na oczyszczonej podłodze rozkładana jest folia paroizolacyjna (o grubości 0,2 mm) oraz izolacja akustyczna, np. mata z pianki poliuretanowej lub polistyrenowej. Ich grubość wynosi zwykle od 2 do 5 mm. Pełnią funkcję wyrównującą powierzchnię i wyciszającą odgłosy kroków.

Układanie paneli – przestrzeń dylatacyjna, zamki typu click i listwy przypodłogowe

Układanie rozpoczynamy od obliczenia, ile rzędów zmieści się w naszym pomieszczeniu. Jeżeli ostatni rząd jest węższy niż 5 cm, pierwszą deskę, należy przyciąć w połowie jej szerokości. Powinniśmy też pamiętać o zachowaniu 1-2 cm szczeliny dylatacyjnej, która umożliwi panelom ruch pod wpływem temperatury i wilgoci oraz zapobiegnie powstawaniu wypukłości. Wyznaczą ją drewniane kliny włożone pomiędzy ścianę a podłogę. Przestrzeń tę zamaskują potem listwy przypodłogowe. Najczęściej kolejne elementy podłogi łączymy ze sobą na zamki typu “click” (stykając ze sobą krawędzie wpustu i pióra), co znacznie przyspiesza czas układania podłogi. Po ułożeniu wszystkich paneli, należy usunąć drewniane kliny i zamontować listwy przypodłogowe do ściany lub posadzki.

 

Panele powinniśmy wyjmować z opakowania tuż przed montażem. Każdą deskę warto wcześniej sprawdzić pod strumieniem światła czy nie ma na niej ewentualnych wad fabrycznych – rys, odbarwień, ubytków oraz różnic w długości. Gwarancja obejmuje wyłącznie te panele, które nie zostały jeszcze ułożone.