Jaki materac dla noworodka

Wielu młodych rodziców zadaje sobie pytania, jaki materacyk jest najlepszy dla ich wyczekiwanego dziecka, jaki materac dla noworodka, a jaki dla starszego dziecka? Wszystkim zależy, aby był on przede wszystkim zdrowy i wygodny, najlepiej wykonany z naturalnych surowców, niewywołujących uczuleń i alergii.

 

Naprawdę dobry materac wystarcza dziecku na około 3-4 lata, czyli do czasu wyrośnięcia z łóżeczka.

Powinien on ściśle przylegać do szczebelków lub boków łóżeczka, być średnio twardy, aby nie tworzyły się wgłębienia w okolicach pupy czy główki dziecka, nie fałdował się, nie uwierał w żadnym miejscu. W sprzedaży dostępne są dwa rozmiary materacy: 120/60 cm oraz 140/70 cm.

 

Rodzaje materacy dla noworodków

Dla noworodków polecane są materace z łuski gryczanej. Ich zaletami jest to, że nie uczulają małego śpiocha, są przewiewne, nie pochłaniają wilgoci z potu, nie nagrzewają się.

Innymi propozycjami są wypełnienia z pianki lateksowej, kokosu, trawy morskiej. Są one jednak nie polecane dzieciom cierpiącym na różnego rodzaju uczulenia czy alergie.

Przed pierwszym użyciem należy produkt dokładnie wywietrzyć, pozbawiając go przy tym wszelakich zapachów zarówno tych poprodukcyjnych, jak i związanych z magazynowaniem materaca i przechowywaniem go w szczelnym opakowaniu.

Jeżeli materac ulegnie znacznemu zamoczeniu może dojść do reakcji chemicznych między mocznikiem oraz środkami użytymi do produkcji materaca i konserwującymi go. W takim wypadku należy posłanie niezwłocznie wymienić.

Innym powodem zmiany jest wykształcenie się znacznych wgłębień w powierzchni materaca. Może to mieć negatywny wpływ na rosnący kręgosłup naszej pociechy a w konsekwencji być związanym z powstaniem skoliozy u dziecka.

 

Oferta materacyków dostępnych na rynku

Najtańszym produktem, dostępnym już za około 30-80 zł, jest materac z pianki poliuretanowej. Podatny on jest na odkształcenia pod wpływem ciężaru dziecka.

Następny jest materac z kilku warstw pianki poliuretanowej (w cenie około 120 zł) składający się z kilku warstw pianki o przeróżnej twardości, zawierających system pionowych kanalików klimatyzacyjnych ułatwiających wietrzenie się go.

Inna propozycja to materac z pianki termoelastycznej, dość drogi, w cenie około 300-350 zł, ale najbardziej wygodny. Reaguje on na temperaturę ciała i pod jej wpływem dostosowuje się do kształtu sylwetki dziecka.

Materac piankowo-gryczany składa się najczęściej z: naturalnej łuski gryczanej, pianki poliuretanowej, tkaniny bawełnianej. Pod wpływem nacisku ciężaru ciała wkład dopasowuje się do sylwetki dziecka, zapewniając kręgosłupowi prawidłowe podparcie i rozwój. Jego cena kształtuje się na poziomie 50-160 zł.

Materac kokosowo-piankowy składa się z: tkaniny bawełnianej, włókniny puszystej, maty kokosowej, pianki poliuretanowej. Natomiast materac gryczano-kokosowy składaj się z: tkaniny bawełnianej, łuski gryczanej, pianki poliuretanowej, maty kokosowej połączonej naturalnym lateksem. Obydwa mają właściwości antybakteryjne i antyalergiczne. Cena ich kształtuje się od 70 do 120 zł.

Inny wariant to materac kokosowy, na który składa się tkanina bawełniana, włóknina puszysta, mata kokosowa. Również ma właściwości antybakteryjne i antyalergiczne, dopasowuje się do sylwetki, nie odkształca się i poza tym przepuszcza powietrze. Jego cena to koszt rzędu 70-140 zł.

Materac sprężynowy (bonellowy) składa się ze sprężyn połączonych ze sobą i otoczonych pianką poliuretanową. Oczywiście dopasowuje się do kształtu ciała i nie odkształca się. Kosztuje od 160 do 240 zł.

Materac sprężynowo-kokosowy zbudowany jest z pokrowca wiskozowo-poliestrowego, jednostronnej wkładki z pianki poliuretanowej, sprężyny bonellowej czteroskrętnej, maty z włókna kokosowego. Cena około 130-200 zł.

Ostatnią propozycją jest materac lateksowy, czyli wykonany z mleczka kauczukowego. We wnętrzu tej warstwy umieszczone są pionowe kanaliki, dzięki którym materac wietrzy się i nie zatrzymuje w sobie wilgoci. Antyalergiczny, elastyczny, łatwo dostosowuje się do kształtu ciała dziecka. Trzeba za niego zapłacić od 210 zł do 450 zł.

Dokonując zakupu materacyka należy zwrócić uwagę na jego atest i rodzaj wypełnienia.