Materac z pianki termoelastycznej

Po całym dniu ciężkiej pracy marzymy tylko o odpoczynku. Aby jego, jakość była dobra koniecznie należ zadbać o odpowiedni materac, który jednocześnie będzie dbał o stan kręgosłupa.

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów materacy do spania. Mogą to być materace: bonelowe, lateksowe, z pianki. Oczywiście wybór należy do użytkownika i jego oczekiwań. W tym artykule wyjaśnimy, jakie zastosowanie mają materace z pianki termoelastycznej i co to w ogóle jest?

Pianka termoelastyczna nie jest niczym nowym. Jej wynalazcą jest NASA, która stosowała ją w projektach kosmicznych. W ostatnich latach znacząco udało się obniżyć koszt jej wytworzenia, na tyle, aby zakup takiego materaca stał się opłacalny dla przeciętnego człowieka. Pianka jest dogodnym rozwiązaniem dla ludzi, którzy cenią wygodę i komfort, a jednocześnie dysponują raczej zasobnym portfelem.

 

Rodzaje materacy

Materace sprężynowe, czy lateksowe są dość wygodnym rozwiązaniem, ale reagują na nacisk.

Materace z pianki termoelastycznej reagują już nie tylko na nacisk, ale również na temperaturę.

Co to znaczy? Pianka termoelastyczna będzie twarda, kiedy będziemy ją testować w niskiej temperaturze otoczenia. I odwrotnie, będzie wydawać się miękka i delikatna, kiedy przeniknie do niej ciepło z pomieszczenia lub ciała osoby odpoczywającej. Pod wpływem tejże temperatury pianka zmieni swoje właściwości, doskonale dopasuje się do kształtu ciała i na chwilę zapamięta taki stan (tzw. „pianka z pamięcią”).

Kładąc się do łóżka w chłodnym, dobrze wywietrzonym pomieszczeniu, materac wydaje się twardy. W miarę jednak jak rozgrzewasz się, ciało się rozluźnia, jego temperatura oddziałuje na wkład materaca, który zaczyna miejscowo mięknąć. Z upływem czasu (ponieważ pianka termoelastyczna nazywana jest pianką leniwą), następuje precyzyjne dostosowanie się materaca do indywidualnych potrzeb jego użytkownika.

 

Zalety i wady materacy termoelastycznych

Materace termoelastyczne mają olbrzymie właściwości ortopedyczne. Redukują nacisk, dzięki czemu rzadziej zmienia się pozycję podczas snu, mięśnie lepiej odpoczywają, dba o kręgosłup oraz znacząco poprawia się sama jakość snu.

Mimo tak wielu zalet, materace te mają jedną, podstawową i zasadniczą wadę, a mianowicie cenę. Jeśli jednak pragniemy naprawdę porządnego wypoczynku i relaksu warto go sobie sprezentować.