Na co uważać przy zakupie okien?

Wbrew pozorom kupno profili okiennych nie jest prostą sprawą. To, czy będziemy zadowoleni z inwestycji, zależy od wielu czynników. Dokładnie chodzi o parametry techniczne okna. Nie każdy się na nich zna, co wykorzystują sprzedawcy.

Współczynnik przenikania: Ug czy Uw?

Świetnym przykładem jest współczynnik przenikania ciepła. Wielu kojarzy, że określa on ilość ciepła, jaka przeniknie przez przegrodę (w tym przypadku – okno) w jednostce czasu. Im mniejszą wartość ma ten wskaźnik wyrażony w W/m2K, tym lepiej. Oznacza to bowiem mniejsze straty energii cieplnej i niższe rachunki za ogrzewanie.

Parametr ten określany jest symbolem U. Wedle aktualnych norm współczynnik ten nie może być wyższy niż 1,7 W/m2K (w starszych budynkach może być większy). Standardem na rynku są okna z U o wartości 1,5.

Niektórzy sprzedawcy i producenci chwalą się, że ich wyrób ma U na poziomie 1,0-1,1. Nie informują jednak, że wartość ta dotyczy jedynie szyby, tj. Ug (g od ang. glass, czyli szkło). Dla użytkownika największe znaczenie ma natomiast współczynnik przypisany całemu oknu, tj. Uw (w od ang. window, czyli okno). W końcu w ścianę wstawia się nie samą taflę, tylko szybę z ramą.

Jeśli więc dostawca nie chce zdradzić, jaka jest izolacyjność termiczna całego wyrobu, może to sugerować jedno: okno jest kiepskie, gdyż ma wysoki współczynnik przenikania. W takiej sytuacji należy poszukać innego oferenta, który działa w sposób przejrzysty, niczego przed klientem nie ukrywa.

Na pewno dobrym wyborem będą okna produkowane przez Dobroplast. Firma ta zawsze rzetelnie informuje o parametrach swoich profili. Dzięki temu klient zawsze może podjąć świadomą decyzję.

Przedsiębiorstwo z Podlasia specjalizuje się w oknach z PVC. Jako jeden z nielicznych dostarcza okna z ciepłą ramką tworzywową, która eliminuje problem mostków termicznych, czyli parowania szyb od wewnątrz.

Dobroplast to uznana na naszym rynku marka. O jej zaletach przekonują się również liczni odbiorcy zagraniczni (większość produkcji trafia na eksport, do 30 krajów). Użytkownicy bardzo sobie chwalą te okna. Dowodem są komentarze na stronie http://forum.o2.pl/temat.php?id_p=6616657.