Polska liderem europejskiego rynku okien drewnianych

Nasza gospodarka nie jest specjalnie efektywna. Nie należy też do największych na świecie. Jednak w kilku elementach nie ma sobie równych. Polskie przedsiębiorstwa zdominowały kilka nisz i branż. Jedną z nich jest produkcja okien.

Dobroplast w czołówce

 

Nasz kraj należy do prestiżowego grona krajów rozwiniętych, o czym świadczy przynależność od OECD (Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju). Choć pod wieloma względami wiele nam jeszcze do tych najbardziej uprzemysłowionych państw brakuje, to z naszą gospodarką nie jest tak całkiem źle.

Systematycznie poprawiamy się m.in. w rankingu „Doing Business”, który określa stopień łatwości prowadzenia działalności gospodarczej w danym kraju. Obecnie znajdujemy się w nim na 45. miejscu (sklasyfikowano 189 państw), czyli wyżej od zawsze porównywanymi z nami Czechami. Mało tego, autorzy raportu uznali, że w naszym kraju łatwiej założyć i prowadzić biznes niż w Hiszpanii, a nawet Luksemburgu. Są więc powody do zadowolenia.

Optymizm ten jest podsycany faktem, że Polska stała światowym liderem w kilku dziedzinach gospodarki. Nie są to wyłącznie branże rolnicze, jak np. produkcja i eksport jabłek, malin i pieczarek. Równie dobrze radzimy sobie w produkcji okien drewnianych.

Wielkość produkcji tych wyrobów ocenia się na około 2,5 mld euro. Systematycznie zwiększamy swój udział na zachodnich rynkach. Swój udział ma tym m.in. Dobroplast, który należy do potentatów rynku krajowego.

Przedsiębiorstwo ze Starego Laskowca na Podlasiu wytwarza rokrocznie 1,3 mln jednostek okiennych. Znaczną część eksportuje. Dobroplast ma odbiorców w 30 krajach, głównie z Unii Europejskiej. Roczne przychody firmy zatrudniającej ponad 1300 pracowników sięgają 300 mln zł.

Wkrótce te parametry mogą się poprawić. Niedawno Dobroplast został przejęty przez szwajcarski koncern AFG Arbonia-Forster-Holding. To powinno zaprocentować zdobyciem nowych rynków zbytu – AFG jest obecne w 19 krajach na całym świecie. Za jego sprawą pozytywne opinie o Dobroplast będą się upowszechniać na kolejnych obszarach.